Indywidualna wystawa Jakuba Plączkowskiego MÓJ.WROCŁAW.NIE.MÓJ.WROCŁAW to prezentacja kilkudziesięciu rysunków, na których artysta w przewrotny sposób przedstawia swoje spostrzeżenia na temat otaczającej rzeczywistości.
Plączkowski mieszka we Wrocławiu, ale w jego rysunkach odbijają się również pejzaże Górnego Śląska i fascynacja muzyką jazzową. Bohaterki i bohaterowie jego prac to ludzie i zwierzęta, ale także miasto, kominy, tramwaje czy hałdy, które Plączkowski umieszcza w porządku magicznym. Jego prace wypełnia absurdalny humor, zaskakujący dobór kolorów i przede wszystkim przenikliwość społeczna.
"Jakub Plączkowski wychodzi z kamienicy i w towarzystwie psa Gutka rozpoczyna rytualny spacer po Wrocławiu.(…) Zanim jednak pójdą na dworzec muszą sprawdzić, czy pociąg do alkoholu Jana Gila zakopcił już cały salon. I porównać dwie prędkości – kiełbasy wystrzelonej w stronę Saturna z przyrostem brody Edyty Klacz po zażyciu leków. To w okolicy. Bo okolica jest ciekawa. Ma w tym swój udział klub nocny dla osłów, gdzie podstępem można zostać podtrutym eliksirem urody (…).
Jarek słomski, kurator wystawy
Jakub Plączkowski (ur.1982) to wrocławski twórca i rysownik. W jego pracach odbija się zafascynowanie miejskim pejzażem, w szczególności Wrocławia i Górnego Śląska, perypetiami społecznymi i muzyką jazzową. Znany jest z absurdalnego humoru i hiperbolizowania codzienności. Oryginalna kolorystyka, kreowanie fantastycznych postaci i wyraziste scenki rodzajowe to główne cechy jego rysunków. Jakub Plączkowski w swoich pracach przywraca magię codziennemu życiu i udowadnia, że kosmos jest tuż za rogiem.
Związany z Galerią i Pracownią ArtBrut we Wrocławiu, gdzie prezentował swoje prace na wystawach zbiorowych (POZA TABU VII. NIEPOKÓJ I LĘK, 2020; A KYSZ! WYSTAWA CZASU EPIDEMII, 2020; POZA TABU VIII. KONIEC I POCZĄTEK, 2021) oraz indywidualnej (PTOKWCUGU, 2022). W 2019 roku jego wystawę WROCŁAWSKIE TRAMWAJE MOIMI OCZAMI można było zobaczyć w PRZED POKOJU H13. W 2022 Centrum na Przedmieściu we Wrocławiu zaprezentowało jego prace z cyklu OŁÓWEK I KREDKA. Dzięki przyjaźni z muzykiem Piotrem Damasiewiczem od wielu lat współpracuje z kolektywem muzycznym L.A.S., dla którego zrealizował serię okładek płytowych.
Kurator wystawy: Jarek Słomski
Wystawa Kuby Plączkowskiego w BWA Wrocław Główny wpisuje się w obchody 15-lecia wrocławskiej Galerii i Pracowni ArtBrut, z którą artysta jest związany.