Jacek Ziemiński. Nowe obrazy


29.09.2023 - 20.10.2023

Kolejna, już trzecia odsłona twórczości Jacka Ziemińskiego w Galerii Beta16 jest prezentacją najnowszych abstrakcyjnych obrazów artysty powstałych na przestrzeni dwóch ostatnich lat.

Jacek Ziemiński wiele lat temu po okresie, kiedy jeszcze można było  jego prace umieszczać w nurcie Nowej Ekspresji, zajął się obszarem, gdzie ważniejsze stały się rozstrzygnięcia formalne. Zaczął malować obrazy abstrakcyjne, komponowane z barwnych pasów, które w przypadku poziomego układu mogły kojarzyć się z krajobrazem. Były to jednak próby uchwycenia działania energii, sił immanentnych kolorowi. Już wtedy rezygnacja z motywów przedstawiających powodowała, że nasze  przyzwyczajenie znajdowania treści, znaczeń wynikających ze naśladowania rzeczywistości nie było zaspokajane. Ale też nie zakłócało ono biegu naszej wyobraźni i nieświadomego działania autonomicznego przedmiotu-obrazu. 

Obrazy Jacka są aktywne także dzięki światłu równie ważnemu jak kształty, które dzięki niemu istnieją. Struktury przestrzenne, które się w nich pojawiają, w sposób wynikający z przyjętej metody, są także sugerowane gradacją kolorów, podobną do perspektywy powietrznej, gdzie krajobraz wraz ze wzrostem odległości od obserwatora staje się coraz bardziej niebieski. Porządkujemy je zgodnie z ewolucyjnie nabytą umiejętnością układania obserwowanych zjawisk i zdarzeń w poznawcze schematy, co często kończy się znajdywaniem ich wszędzie. Nawet tam, gdzie ich nie ma.

Krzysztof Żwirblis

Jacek Ziemiński urodził się w 1953 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom otrzymał w pracowni prof. Jacka Sienickiego, aneks z grafiki w pracowni H. Chrostowskiej. Debiutował w 1980 r. współtworząc powstający w tamtych czasach ruch Nowej Ekspresji. W stanie wojennym był współorganizatorem niezależnych wystaw „Świadectwo obecności”. W latach 1982-1989 pracował jako asystent na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Pod koniec lat 90. XX w. zaczął malować obrazy abstrakcyjne, komponowane z barwnych pasów.
Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Galerii Zachęta, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Centrum Sztuki Studio i warszawskim BWA.
Mieszka i tworzy w Warszawie.

Zdjęcie: Jacek Ziemiński, bez tytułu, 2022

Galeria Beta 16
+48 579 650 119

ul. Wilcza 18

Warszawa

29.09.2023 - 20.10.2023

wernisaż

29.09.2023

18:00