Przyciągające i wabiące twarze osób spotkanych na ulicach Nowego Jorku zainspirowały mnie do zgłębienia zagadnienia piękna uniwersalnego. Z pozoru uchwytnego, ale niedefiniowalnego. Szukałam piękna, które jest unikalne, rzadkie, wyjątkowe.
Portrety uliczne wymagające szybkich decyzji - wybór twarzy, kadru, parametrów ekspozycji, interakcja – uzupełniłam portretami studyjnymi. Dają one większy komfort pracy i kontrolę, ale zdecydowanie mniej adrenaliny.
Pracując równolegle nad fotografią roślin, dostrzegłam niezwykłe podobieństwo między ludzkimi ustami a botanicznymi formami. To nie tylko pokrewny rysunek, ale coś głębszego. Jakby tożsamy wzorzec, zbliżoną istotę materii, ten sam wizualny genotyp.
Izabela Łapińska
Izabela Łapińska – artystka fotograf, filmoznawca, profesor sztuki. Absolwentka fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie uzyskała również doktorat i habilitację w dziedzinie sztuki filmowej w zakresie fotografii. Ukończyła także kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim.
Od ponad 20 lat pracuje jako nauczyciel akademicki w Szkole Filmowej w Łodzi. Jej prezentowana i wielokrotnie nagradzana na świecie twórczość koncentruje się na fotografii portretowej i studyjnej, często podejmującej refleksję nad tożsamością i formą ludzkiego ciała.
Koordynacja: Wojciech Grum
_____________________________________________________________________________
Wystawa jest częścią programu SpinOff Fotofestiwal 2026.