W dniu 17 lutego 2025 r. o godzinie 18.00 Koło Plener Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) zaprasza na wernisaż indywidualnej wystawy Iwony Piszczelskiej pt. ASAMBLAŻE, który odbędzie się w Sali Lustrzanej Pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal 2 w Warszawie.
Na wystawie autorka zaprezentuje kolekcję 41 kameralnych asamblaży w formacie 50 x 50 cm. W swoich pracach wykorzystuje przedmioty angażujące zmysł dotyku – rzeczy zwyczajne, codzienne i pozornie błahe. Stają się one pretekstem do rozważań i poszukiwań uniwersalnego, ponadczasowego sensu.
O asamblażach:
Punktem wyjścia dla moich prac są zwyczajne, codzienne przedmioty i związane z nimi wspomnienia. Pozornie rzeczy te nie mają ze sobą nic wspólnego, ale każdą z nich można wziąć w ręce. Dłoń pamięta obłości, kształty, faktury, a dotyk przywołuje refleksje, których korzenie sięgają czasów dzieciństwa.
Są tu przedmioty pochodzące z natury: kamienie, piasek, patyki, liście, kwiaty, pióra… i te wytworzone przez człowieka jak zdjęcie, kufel, kromki chleba, pędzle, listy… Im bliżej natury, tym opowieść jest głębsza i bardziej wielowątkowa. Jako materiał wykorzystuję również litery.
Realizując pomysł często idę za tym, co pojawia się w trakcie. Zdarza się, że nowa praca dojrzewa długo, przymierzam, robię zdjęcia, porównuję. Obraz zazwyczaj prowadzi do pojęcia, słowa–klucza, często odległego od wyjściowego przedmiotu.
Kiedyś okrągły kamyk był tylko ciekawym kształtem. Teraz, gdy patrzę na niego oczami osoby dorosłej, nabiera nowego znaczenia. Wraz z upływem czasu dobrze znane przedmioty obrazują nowe historie. Życiowe doświadczenia i świadomość upływu czasu zmieniły perspektywę powodując, że proste rzeczy stały się metaforą istnienia.
Mając wiele prac widzę, jak odnoszą się ona do różnych okresów życia człowieka i jego zachowań: czasu narodzin i wczesnego dzieciństwa, czasu tworzenia związków, wyzwań dorosłego życia, skłonności do kolekcjonowania rzeczy, czy relacji z przyrodą. Zestawienie pokrewnych tematycznie prac z różnego okresu pozwala uchwycić uniwersalny charakter opowieści, jaką ten cykl buduje. Patrząc na swoje asamblaże czuję spokój. Dzięki nim odkrywam zasady, zgłębiam porządek świata i próbuję zrozumieć jakie jest w nim moje miejsce.
Obecnie cykl liczy ponad 40 prac i nadal się rozrasta. Wszystkie mają ujednolicony format 50 x 50 cm. Równolegle do budowania kompozycji tworzę opis, czasem wiersz. Tytuły prac zawierają numer kolejny, nazwę przedmiotu-inspiracji i końcowe słowo-klucz.
Iwona Piszczelska
Iwona Piszczelska ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej i Arteterapię na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Fascynuje ją twórczość jako narzędzie poznania, zmiany, rozwoju. Wierzy, że tworząc można odnaleźć głębię w życiu. Jej zainteresowania artystyczne krążą wokół asamblażu, kolażu, malarstwa akrylowego oraz krótkich form tekstowych.
Należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, Koła Plener OW SARP, Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków oraz Grupy Trzy Barwy. Jest autorką pięciu wystaw indywidualnych, dwu rodzinnych oraz uczestniczką kilkudziesięciu zbiorowych, w tym wystaw Ogólnopolskiego Konkursu „Kolaż – Asamblaż” w Olkuszu w 2018, 2019 i 2023 roku. Asamblaż Most znajduje się w kolekcji Kolekcji Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olkuszu.
Fotografia u góry: Iwona Piszczelska, Dotyk I Intencja
Iwona Piszczelska, Dotyk III Mama
Iwona Piszczelska, Dotyk XX Trawa Bezruch