W sobotę 14 czerwca Fondazione Ermanno Casoli przedstawi instalację dedykowaną dla polskiego zakładu, zatytułowaną INHALATORIUM. Jej autorem jest Cezary Poniatowski, laureat 23. edycji nagrody Premio Ermanno Casoli, a rolę kuratorów pełnią Jakub Gawkowski i Marcello Smarrelli. Wydarzenie odbędzie się na terenie zakładu Elica Group Polska w Jelczu-Laskowicach z okazji 20. rocznicy działalności tego obiektu.
Artysta zaprezentuje swoją nową realizację, dedykowaną przestrzeni zakładu i stworzoną przy aktywnym współudziale pracowników firmy Elica, zgodnie z kryteriami dla projektów zgłaszanych do Premio Ermanno Casoli – nagrody, której przyświeca stała misja nawiązywania dialogu pomiędzy światami sztuki nowoczesnej i biznesu.
Instalacja umieszczona zostanie w strefie relaksu na terenie polskiego zakładu Elica, zlokalizowanego w Jelczu-Laskowicach. Projekt ten, będący w zamyśle zarówno działaniem artystycznym, jak i stworzeniem funkcjonalnej przestrzeni wspólnej, przekształca strefę relaksu w miejsce osobliwe, wręcz surrealistyczne, które jednocześnie ma sprzyjać gromadzeniu się ludzi i zapewniać im dobre samopoczucie.
Powietrze i jego obieg stanowią punkt wyjścia dla projektu – potraktowane nie tylko jako zjawisko fizjologiczne czy środowiskowe, lecz jako złożony układ obejmujący podstawowe potrzeby życiowe, globalne systemy przyrodnicze oraz technologie, za pomocą których człowiek wpływał na jego przemieszczanie się. Od tradycyjnych metod regulowania przepływu po współczesne rozwiązania inżynieryjne, projekt skłania do refleksji nad tym, jak powietrze spaja różne wymiary istnienia – od jednostkowego doświadczenia ciała po złożone struktury przemysłowe i naturalne.
Cezary Poniatowski jest artystą interdyscyplinarnym, mieszkającym i tworzącym w Warszawie oraz na Krecie. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zyskał rozgłos dzięki swoim obrazom, które cechowała mocna ekspresja graficzna i oszczędna paleta barw. W ciągu ostatnich pięciu lat Poniatowski przeszedł od malarstwa do rzeźby, tworząc formy przestrzenne i instalacje konstruowane z myślą o konkretnych miejscach, dedykowane do lokalizacji. Jego niedawne wystawy indywidualne i w duecie, to m.in.: Scouts Wschód, Nowy Jork, USA, 2024; News from Home, Galerie Derouillon, Paryż, Francja (wraz z: Biraaj Dodiya), 2024. Spośród niedawnych wystaw zbiorowych z udziałem artysty wymienić należy: Little Tree Ginny on Frederick, Londyn, Wlk. Brytania, 2024; Productive Narcissism, 032c gallery, Berlin, Niemcy, 2024; Air Service Basel 2024, Air Service Basel, Bazylea, Szwajcaria (organizacja: Lo Brutto Stahl, Paryż), 2024; Zza gór się słońce wznosi blade, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, Polska, 2024; It Was A Hot Day, A Day That Was Blue All Through, Crèvecoeur, Paryż, Francja, 2024; Living Spaces, Molitor, Berlin, Niemcy, 2023; Reading Stones, Linseed Projects, Szanghaj, Chiny, 2023. Cezarego Poniatowskiego reprezentuje Galeria Wschód (Warszawa; Nowy Jork).
kuratorzy: Jakub Gawkowski i Marcello Smarrelli