Ihor Yanovych. Fragmenty


05.08.2023 - 29.08.2023

Ihor Yanovych – artysta, jeden z ukraińskich liderów nowoczesnej abstrakcyjnej sztuki niefiguratywnej.
„Ogólnie interesuje mnie forma konstrukcji i forma destrukcji, a na ich granicy – powstawanie nowych form, substancji nowego stanu”.

Urodził się w 1944 roku w Kijowie w rodzinie inżynierskiej. Latem odwiedzał babcię, która miała dom na obrzeżach Białej Cerkwi. Stamtąd pamięta duży ogród, który wydawał mu się całym światem.

W 1947 r. przeniósł się z matką do Lwowa, gdzie otrzymał wykształcenie podstawowe. Sąsiadem Yanovychów w centrum powojennego Lwowa był stary jednooki malarz, którego pracę Ihor często obserwował i uczył się od niego techniki kopiowania.

Od roku 1955 uczęszczał do koła plastycznego przy lwowskim Pałacu Pionierów, gdzie zdarzały się możliwości wyjazdu na dłuższe wędrówki po Karpatach. Tam po raz pierwszy malował w plenerze. Od lat szkolnych aktywnie uprawiał gimnastykę sportową. Podczas obowiązkowej wówczas służby w armii radzieckiej (1963-1966) uczęszczał do pracowni plastycznej w Domu Oficerskim we Lwowie (kierownik – Volodymyr Cherkasov). Tam uczył się rysunku, malarstwa, historii sztuki.

Pod koniec lat 60. studiował we Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej (obecnie Lwowska Narodowa Akademia Sztuk Pięknych) na wydziale ceramiki artystycznej. Praca dyplomowa: Projekt dekoracyjny wnętrza baru tanecznego hotelu „Intourist”.

W 1967 roku wraz z przyjaciółmi odwiedził Gruzję, gdzie stworzył cykl pejzaży miejskich i górskich. Po studiach do początku lat 80. tworzył prace ceramiczne w przestrzeni publicznej.

W latach 1987-1988 zajmował się wyłącznie malarstwem i grafiką w ramach własnej pracowni. Współpracował z moskiewskim stowarzyszeniem Ekspres-Awangard działającym przy Fundacji Kultury ZSRR.

Uczestnik ponad 70 zagranicznych i międzynarodowych projektów, autor ponad 30 wystaw indywidualnych i projektów w Ukrainie, Polsce, Litwie, Austrii i Niemczech.

W 1992 roku zainteresował się techniką akwaforty, odnosił sukcesy na międzynarodowych triennale grafiki w Norwegii, USA, Japonii i Belgii.

W 1994 roku poznał muzyka Yuriia Yaremchuka. Łączy ich wspólne spojrzenie na sztukę współczesną – poszukiwanie silnych stanów emocjonalnych, improwizacja i wykorzystanie spontanicznych momentów, harmonia i dysonanse.

Od 2000 roku współpracuje z kuratorem Pavlem Gudimovem. Jednym z przełomowych wspólnych projektów jest wystawa „Dialog”, na której obraz Yanovycha został zaprezentowany w dialogu z rzeźbą sakralną z okresu od XVIII do początku XX wieku.

W 2011 roku wraz z Marią Bykovą brał udział w wystawie „Kontekst” w salach wystawowych Titanikas Exhibition Halls, Vilnius Academy of Arts, niejednokrotnie był uczestnikiem ArtVilnius.

Trzy razy otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt” w Przemyślu (1998, 2003, 2006 i 2015). Mieszka i pracuje we Lwowie.

 

Kuratorka wystawy: Stanisława Zacharko

Wystawa malarstwa Ihora Yanovycha jest drugą z trzech odsłon projektu Sztuka Zwycięża! Polska, Ukraina, Kresy, którego pomysłodawcą i kuratorem jest Andrzej Cieszyński, dyrektor przemyskiej Galerii Sztuki Współczesnej. Pierwszą była wystawa malarstwa Andrzeja Fogtta - Bucza, trzecią będzie wystawa rzeźb Adama Myjaka (październik - listopad 2023 r., kościół oo. Franciszkanów w Przemyślu)

Zdjęcie powyżej: Ihor Yanovych, bez tytułu, 2022, papier, technika mieszana, 42x30 cm

Galeria Sztuki Współczesnej
16 678 38 81

T. Kościuszki 3

37-700 Przemyśl

05.08.2023 - 29.08.2023

wernisaż

04.08.2023

18:00

Patronat medialny