W ramach cyklu "Recordings" organizowanego przez Fundację Profile w dniach 16-21 listopada odbędą się pokazy filmu na temat dwóch japońskich artystek: Mako Idemitsu i Yayoi Kusamy.
Wczesna praktyka artystyczna Mako Idemitsu i Yayoi Kusamy kształtowała się w silnej opozycji wobec tradycyjnie patriarchalnych relacji japońskiego społeczeństwa.
Yayoi Kusama, najbardziej rozpoznawalna i ekscentryczna postać współczesnej sztuki japońskiej, wniosła prekursorski wkład w rozwój pop artu i minimalizmu. Malarka i rzeźbiarka, znana jest jako autorka spektakularnych instalacji przestrzennych z powtarzającymi się wzorami kropek, sieci; lustrzanych pokoi z iluzją niekończących się, halucynacyjnych przestrzeni. W połowie lat 60. zaczęła eksperymentować z działaniami performatywnymi. Zrealizowała serię happeningów w Nowym Jorku, a następnie w kilku miastach europejskich.
Mako Idemitsu jest autorką blisko 40 realizacji filmowych, jej pionierskie dokonania w filmie eksperymentalnym i sztuce wideo pozostają kluczowym odniesieniem dla młodszych artystek japońskich. Od końca lat 60. sztuka była dla niej rodzajem feministycznej praktyki ucieleśniania osobistych doświadczeń różnych kobiet. W kolejnych filmach pokazywała napięcia towarzyszące życiu kobiet łączących role córek, żon, matek, gospodyń domowych, próbujących pogodzić bycie sobą z narzucanym im wizerunkiem kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn.
Spotkania będą się odbywać kolejno 16, 19, 20 i 21 listopada o godzinie 18:00 i poprzedzi je wprowadzenie Miki Kuraya (National Museum of Modern Art, Tokio).
(materiały prasowe)