Hotel Warszawa Art Fair


09.09.2022 - 11.09.2022

Hotel Warszawa Art Fair to pierwsze w Polsce targi sztuki współczesnej organizowane w przestrzeni hotelowej. Jedno z pięter Hotelu Warszawa – architektonicznej ikony przedwojennej Warszawy i do dziś jednego z symboli stolicy – gościć będzie w drugi wrześniowy weekend dwadzieścia znanych polskich galerii. Galerie będą miały do dys- pozycji pokoje hotelowe, w których przygotują pokazy artystów – solo, duety i tria. Tę wyjątkową i atrakcyjną formułę świat sztuki poznał w Nowym Jorku w Gramercy Hotel. Dziś jednym z najciekawszych hotelowych targów sztuki jest Felix Art Fair w The Hollywood Roosevelt Hotel w Los Angeles.

W tym roku w przestrzeniach jednego z najnowocześniejszych warszawskich hoteli zainaugurujemy pierwszą edycję Hotel Warszawa Art Fair, podczas której będzie można zobaczyć kilkadziesiąt prac najcie- kawszych polskich i zagranicznych arty- stów, pracujących na co dzień z rodzimymi galeriami. Organizatorkami wydarzenia są galerzystki Gunia Nowik z Gunia Nowik Gallery, Marta Kołakowska z LETO, Justyna Wesołowska i Marika Zamojska z Polana Institute oraz Grupa Likus Hotele i Restauracje. Odbiorcami wydarzenia są przede wszystkim kolekcjonerzy, którzy aktywnie uczestniczą w budowaniu rynku sztuki w Polsce. Hotel Warszawa Art Fair to także platforma spotkań dla kuratorów, krytyków oraz miłośników sztuki oraz okazja do spotkań i rozmów z artystami i galerzystami.

Hotel Warszawa Art Fair otwiera się w piątkowy wieczór programem VIP Preview; w sobotę i w niedzielę wstęp jest otwarty i bezpłatny dla wszystkich. Historia targów hotelowych w ArtNet, w którą chcemy wpisać Hotel Warszawa Art. Fair: Room Service: A Recent History of the Hotel Art Fair, From the Gramercy Hotel to a Comfort Inn Wydarzenie ma być cykliczne. W przy- szłości planujemy zaprosić do współpracy również zagraniczne galerie.

Galerie uczestniczące w wydarzeniu: Biuro Wystaw Dawid Radziszewski Gallery, Fundacja Galerii Foksal, Le Guern, Gunia Nowik Gallery, IMPORT EXPORT, Instytut Fotogra i Fort, Jednostka, LETO, lokal_30, Galeria Monopol, Olszewski Gallery, Piktogram, Polana Institute, Fundacja Pro le Raster, STEREO, Galeria Szydłowski, Śmierć Człowieka, Wschód. 

      
O miejscu Budynek Prudential został zaprojektowany przez Marcina Weinfelda, którego wizję zrealizowała para wybitnych inżynierów: Stefan Bryła i Wieczesław Poniż. Oddany do użytku w 1934 roku, w momencie powstania był najwyższym budynkiem w Polsce i drugim najwyższym w Europie. W trakcie II Wojny Światowej Prudential mocno ucierpiał, stał się jednym z pierwszych celów niemieckiego ostrzału artyleryjskiego. Pierwszy poważny remont przeprowadzono dopiero w latach 1950-54 – drapacz chmur dostosowano do założeń realizmu socjalistycznego. Dziś w murach Prudentialu mieści się Hotel Warszawa – odremontowany i odrestaurowany pięciogwiazdkowy hotel należący do Grupy Likus Hotele i Restauracje.  

     
W programie przewidziane jest m.in. oprowadzanie kuratorskie w języku polskim i angielskim. Goście, których zaprosiliśmy do autorskiego spojrzenia na prace pokazane na targach: Hotel Warszawa Art Fair.

Katie Zazenski  – amerykańska artystka, kuratorka i współzałożycielka niezależnej warszawskiej przestrzeni artystycznej Stroboskop. Jej prace były pokazywane na wystawach w instytucjach publicznych i prywatnych, w tym w San Diego Art Institute, w siedzibie Mercedes Benz Americas, w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie. Zazenski otrzymała tytuł magistra w dziedzinie rzeźby na Cranbrook Academy of Art i jest dwukrotną stypendystką Fulbrighta w Polsce, gdzie obecnie mieszka. Jarosław Trybuś Polski historyk sztuki, krytyk architektury i wykładowca, wicedyrektor Muzeum Warszawy. W 2008 był wraz z Grzegorzem Piątkiem kuratorem wystawy w pawilonie polskim Hotel Polonia „The Afterlife of Buildings/Budynków życie po życiu” na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008) nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową.     

 

Jarosław Trybuś – polski historyk sztuki, krytyk architektury i wykładowca, wicedyrektor Muzeum Warszawy. W 2008 był wraz z Grzegorzem Piątkiem kuratorem wystawy w pawilonie polskim Hotel Polonia „The Afterlife of Buildings/Budynków życie po życiu” na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008) nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową.

Organizatorki:

Gunia Nowik – Gunia Nowik Gallery, Marika Zamojska i Justyna Wesołowska – Polana Institute, Marta Kołakowska – Galeria LETO

Hotel Warszawa

Plac Powstańców Warszawy 9

Warszawa

09.09.2022 - 11.09.2022

Patronat medialny