Zapraszamy na otwarcie Galerii Nocny Art Patrol w Warszawie oraz wernisaż wystawy „Historie dzieją się na naszych oczach”
Galeria Nocny Art Patrol została założona przez Mariusza Horanina i Agnieszkę Gołębiewską i 26 maja 2023 rozpoczyna działalność w stałej siedzibie na ul. Mikołaja Kopernika 15/6 w Warszawie. W latach 2019-2022 założyciele Galerii Nocny Art Patrol współtworzyli jako dyrektorzy artystyczni Shefter Gallery i Galerię Śladowski w Krakowie. Ponadto w latach 2021-2023 Nocny Art Patrol współorganizował wystawy sztuki współczesnej w MCSW Elektrownia w Radomiu, BWA Tarnów, Galeria Szara Kamienica w Krakowie, Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie, CSW Toruń, Hugonówka w Konstancinie-Jeziornej i Arteïa w Krakowie. Nocny Art Patrol bezpośrednio współpracował przy tworzeniu wystaw solowych i zbiorowych m.in. z Karolem Palczakiem, Agatą Kus, Dawidem Czyczem, Adamem Rzepeckim, Markiem Chlandą, Wiktorem Gałką, Krzysztofem Marchlakiem, czy Bolesławem Chromrym. Misją Galerii Nocny Art Patrol jest aktywne wspieranie działalności najwybitniejszych artystów i artystek oraz dalszego rozwoju malarstwa współczesnego w Polsce.
„Historie dzieją się na naszych oczach”
Artyści i artystki: Bolesław Chromry - Dawid Czycz - Monika Drożyńska - Wiktor Gałka - Andrzej Kulig - Krzysztof Marchlak - Kaja Pilch - Adam Rzepecki - Magdalena Sawicka - Witold Stelmachniewicz - Julia Szymczykowska - Zuzanna Zawłocka
kuratorzy wystawy: Agnieszka Gołębiewska i Mariusz Horanin
Historie dzieją się na naszych oczach
- Ważne, kto i jak opowiada.
- To przekornie zacznijmy opowieść od tego, że kiedyś nikt nie zwierzał się tak nagminnie ze wszystkiego. Codzienność i banały były zarezerwowane dla rodziny i pamiętnika. Kiedy postać grana przez Bardiniego w filmie Kieślowskiego opowiadała dramatyczne wydarzenie ze swojego życia, to było to opowiadane pozornie prosto, lecz jednocześnie czuło się dojmującą moc wyznania. I miało się czas, żeby tego wyznania wysłuchać.
- Nie wolno przerywać opowiadającemu. W zamierzchłych czasach można było za to niefrasobliwie zginąć przeszytym włócznią. Jednak, czy powinno się mówić tylko o rzeczach ważnych? A co z okruchami codzienności? To one tak naprawdę nas tworzą i tyle o nas mówią.
- Jak instagramowe rolki z gotowaniem?
- Nie, jak np. drobne gesty, które są ważne, jak pogłaskanie Twojej głowy, aby sprawdzić fryzurę i upewnić się, że wszystko jest OK.
- A jak to się ma do tego, że jednocześnie dowiadujesz się o tym, co dzieje się w dalekim świecie? Sto lat temu ludzie nie słyszeli o każdym konflikcie, huraganie i drogowej kolizji gdzieś na amerykańskiej szosie.
- Ale teraz już o tym wiemy, a za kolejne sto lat być może będziemy latać suborbitalnie do pracy w azjatyckiej fabryce. Fabryce syntetycznego mięsa.
- Nie interesuje mnie życie za sto lat, mówmy o tym, co dzieje się teraz. Tyle historii dzieje się na naszych oczach.
- Każdy opowie więc o czymś innym, a nawet gdyby była to jedna historia, to i tak każdy opowiedziałby ją inaczej.
- Doskonale, niech więc każdy opowie własną historię.
- A kto opowie o wojnie?
Agnieszka Gołębiewska i Mariusz Horanin
Galeria Nocny Art Patrol
ul. Mikołaja Kopernika 15/6, 00-328 Warszawa
godziny otwarcia: wtorek – sobota 12-18
Dawid Czycz, „Art World (Behind The Curtain)”, olej na płótnie, 125x160cm, 2020
Andrzej Kulig, Bez tytułu, olej na płótnie, 100x140cm, 2021.jpg
Wiktor Gałka, „Data Crystal No. IX”, akryl na płótnie, 60x50cm, 2023
Bolesław Chromry, „Ten człowiek mnie prześladuje”, technika mieszana na papierze, 29x20,5cm, 2020