Hildegard Skowasch - close your eyes


13.07.2019 - 08.09.2019

Pokaz twórczości Hildegard Skowasch proponuje kompleksowy wgląd w jej prace: rzeźby (papierowe i ceramiczne), ceramiczne napisy, linoryty, kolaże i akwarele. Jest to premierowa wystawa indywidualna berlińskiej artystki w Polsce. Prezentacja obejmie okres od lat 90. XX wieku do dnia dzisiejszego.

(...)

Tematyka prac artystki jest związana z człowiekiem i jego problemami egzystencjalnymi, takich jak codzienne zmagania z życiem, troski i radości. Podstawową jej inspiracją są osobiste doświadczenia i refleksje. W jej twórczości nie brak czytelnych odniesień do teatru, które można dostrzec w warstwie formalnej, jak też w symbolicznym przydzielaniu ról niektórym figurom. W sztuce Skowasch odnajdziemy zarówno dylematy moralne, jak i elementy subtelnego poczucia humoru, poetyckiej metafory.

(...)

Tytuł wystawy jest symboliczny. „close your eyes” (‘zamknij oczy’) to nieco przewrotne zaproszenie, które artystka kieruje do widza. Chce bowiem, by zajrzał w głąb siebie, odkrył własne myśli i wyciągnął osobiste wnioski i refleksje.

 

[fragmenrty opisu wystawy]

 

Kuratorka: Joanna Szymula-Grygiel

Współpraca: HildegardnSkowasch, Mariola Balińska

Muzeum Narodowe w Gdańsku
58 301 68 04

ul. Toruńska 1

80-822 Gdańsk

13.07.2019 - 08.09.2019