Ekspozycję tworzą dzieła, w większości powstałe w ostatnich piętnastu latach, w których artysta opowiada historie, sięgając przy tym po bardzo różnorodne źródła, od własnych wspomnień, przez opowieści zasłyszane od innych, po nawiązania do historii sztuki. Wystawa zorganizowana została przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, we współpracy z Agencją Zegart i Płocką Galerią Sztuki.
Malarstwo Henryka Cześnika wypływa z ducha rysunku – w jego dziełach to właśnie kreska jest nośnikiem treści i znaczeń. Powracającym motywem jego prac są zdeformowane sylwetki ludzkie, które przypominają nie tylko o kruchości ciała, ale i życia. Artysta chętnie korzysta z wielkoformatowych płócien, a jego dzieła przyciągają wzrok rozmachem i wyrazistością.
Cześnik w swej sztuce opowiada się całkowicie po stronie treści, narracji, historii; nawet jeśli są one fragmentaryczne, urwane, nieciągłe, nadal pozostają opowieściami. Te obrazowe narracje mają bardzo różnorodne źródła - najwięcej tu chyba przygód własnych, wspomnień, zasłyszanych opowieści. Są liczne cytaty z rzeczywistości, rzeczy zobaczone na ulicy czy w telewizji, ale są również jawne i częste odniesienia do historii malarstwa, do historii sztuki.
historyk i krytyk sztuki Bogusław Deptuła
Henryk Cześnik urodził się w 1951 roku w Sopocie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Ostrowskiego w 1977 roku. Od 2003 roku jest profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych w renomowanych galeriach świata. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów narodowych m.in. w Warszawie, Gdańsku, Moskwie, Sofii, Dreźnie oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Henryk Cześnik to artysta wybitny. Maluje, rysuje, zajmuje się także scenografią, aranżacją wystaw, gra w filmach. Jest autorem kilkunastu esejów do katalogów twórczości artystycznej. Był przewodniczącym jury XVIII Festiwalu Malarstwa Polskiego w Szczecinie, członkiem Komisji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. oceny szkół artystycznych.
W związku z obostrzeniami, które weszły w życie w 7 listopada 2020 r., wszystkie wystawy oraz wydarzenia prezentujemy w formie online. Mamy jednak nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli Państwa zaprosić na zwiedzanie aktualnych wystaw do siedziby Płockiej Galerii Sztuki.