Hanna Żuławska – Malarstwo. Ceramika.


19.09.2020 - 25.10.2020

Profesor Hanna Żuławska była niezwykłą osobowością, artystką wszechstronną i charyzmatycznym pedagogiem. Z wykształcenia malarka (studia artystyczne odbyła w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskała w 1947 roku w pracowni prof. Felicjana Kowarskiego), zajmowała się także ceramiką związaną z architekturą, polichromią, sgraffito, ceramiką użytkowo – dekoracyjną i rzeźbą ceramiczną.

Alicja Buławka-Fankidejska

Była współzałożycielką Państwowego Instytutu Sztuk Plastycznych w Sopocie w 1945 roku, póżniejszej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, obecnie Akademii Sztuk Pięknych. To pod jej opieką w roku 1947 zaczęła funkcjonować Pracownia Ceramiki. W latach 1964-66, Hanna Żuławska pełniła funkcję dziekana Wydziału Rzeźby na gdańskiej PWSSP.

Na wystawie „Hanna Żuławska. Malarstwo.Ceramika” w Bydgoskim Centrum Sztuki, zaprezentowanych będzie kilkadziesiąt prac artystki z lat 60– tych i 70- tych, znajdujących się w zbiorach  prywatnych rodziny. W obrazach Żuławskiej widać wrażliwe i wytrawne oko artystki: pejzaże, martwe natury a przede wszystkim liczne sceny podpatrzone z „życia miasta”, w których przekłada ówczesną rzeczywistość na pełne koloru, często trochę ironiczne, a nawet pocieszające rozwiązania malarskie.

Przykłady prezentowanej na wystawie twórczości związanej z ceramiką, obrazują nowatorskie i autentyczne podejście do kształtowania materii ceramicznej. Wpływ malarstwa i  niezwykłe współgranie, balansowanie rzeźby ceramicznej i malarstwa uwidacznia się w efektach formalnych i wielokrotnym powlekaniu i nawarstwianiu szkliwa, jego często strukturalnej, żużlowej fakturze i kolorystyce. Artystka mówiła: „Ceramika zawsze czarowała mnie przez dotyk, głębię koloru, trwałość i blask szkliwa”.

Podziwiać możemy unikatowe przedmioty,  nieskrępowane w żaden sposób barierami technicznymi, czy prawami rządzącymi się technologią ceramiki, a bijące niezwykłą mocą i tętniące życiem, uwidaczniające szerokie pole poszukiwań i inspiracji obiekty.

Kuratorka: Alicja Buławka-Fankidejska

Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego
668 892 896

ul. Jagiellońska 47

85-097 Bydgoszcz

19.09.2020 - 25.10.2020

wernisaż

18.09.2020

18:00

Patronat medialny