HABITUS DE L’EST


15.05.2024 - 30.06.2024

Od 15 maja do 30 czerwca w Paryżu odbywać się będzie zbiorowa wystawa polskich artystów, których korzenie związane są z urban contemporary. 
Wystawa obędzie się w mieście uchodzącym za stolicę tego artystycznego nurtu zaś wstęp do zlokalizowanego nad Sekwaną Fluctuart - Centro de arte urbano jest bezpłatny.

"Kiedy po koniec lat 90 fala graffiti i spontanicznego, artystycznego działania na ulicy dotarła do Europy Wschodniej, nikt nie spodziewał się, że transfer idei nie będzie jednokierunkowy. A podróż sztuki ulicznej na wschód dalekie będzie w swojej formie od kolonizowania nowych rejonów (wyrażonego w ślepym naśladownictwie stylu czy treści). Musiało jednak upłynąć ponad 20 lat aby powyższa konstatacja mogła być uznana za oczywistą, bo artystyczną dojrzałość, twórczą autonomię ale i międzynarodowy aplauz zyskało nowe pokolenie artystów, którzy wiadomie samplowali zastane, lokalne wzorce estetyczne z nowymi środkami wyrazu i kodami kulturowymi, jakie zaoferował im zachód. 

Habitus de l’Est jest zbiorową prezentacją owej twórczej ewolucji jak historią pisaną na żywo, na którą spojrzeć przez pryzmat jednej z głównej idei koncepcji Pierra Bourdieu z Le sens pratique (1980), gdzie (upraszczając) Habitus to system trwałych dyspozycji nabytych przez jednostkę w trakcie procesu socjalizacji, które generują i organizują praktyki oraz identyfikacje i représentations jednostek i grup społecznych (Bonnewitz Patrice, 2002, Pierre Bourdieu. Vie. Oeuvres. Concepts s. 94.)

Uznajemy tym samym, że istnieje pewien niepisany kod, pewna nieuświadomiona wspólnotowość twórców, którzy działając na polu wschodniej sztuki ulicznej warunkowani byli kontekstami, które przepracowywali i przepracowują jako ukształtowani artyści. Celem Habitus de l’Est jest zatem rekonstrukcja historii i wydobycie źródeł jakie eksploatują poszczególni twórcy, z zastrzeżeniem, że dodatkowym celem wystawy jest ukazanie różnorodności a zatem bogactwa stylistycznego i treściowego. 

Dlatego wśród prezentowanych prac znajdzie się zarówno oryginalne rozwinięcia klasycznego graffiti (Finer) i typografii (Sicoer) ale także egzystencjalna opowieść o człowieczeństwie Tomasza Górnickiego czy Czarnobyla. W kontekście adsourcingu idei czytać prace Lumpa i Szymana, a specjalną, stworzoną in stu instalację przygotuje Mariusz M-City Waras. O konstruktywistycznych źródłach i ich dialektycznym przepracowaniu opowiedzą prace Pawła Ryżko i Cekasa, zaś wątki architektoniczne włączy Chazme. W świece figuratywnej prezentacji odnajdziemy Sepego, zaś prace Jay Popa i Natalii Magalskiej to najczystszej postaci społeczno-kulturowa krytyka społeczeństwa, co zdaje się elementem wspólnym  i konstytutywnym dla globalnego fenomenu sztuki ulicznej. "

Artyści:
Cekas / Chazme / Czarnobyl / Finer / Tomasz Górnicki / Natalia Magalska / Lump / Paweł Ryżko / M-City / Sepe / Sicoer / Szyman / Jay Pop
Kuratorzy wystawy:
Cezary Hunkiewicz,  Mariusz Waras (M-CITY)

Fluctuart Centre d'Art Urbain

port du Gros Caillou 2

750007 Paryż

15.05.2024 - 30.06.2024

wernisaż

15.05.2024

18:00