Grzegorz Kozera – Widzenie powtórne


01.10.2020 - 31.12.2020

Wystawa „Widzenie powtórne”, artystyczny projekt Grzegorza Kozery to kolażowo-malarski cykl, obok osobistych spostrzeżeń i pomysłów, to również odzwierciedlenie fascynacji wrażliwością wizualną Józefa Czapskiego (1896-1993) – malarza, pisarza, współzałożyciela paryskiej „Kultury” i Komitetu Paryskiego, którego śladami Kozera podążył w 2019 roku do Ameryki Południowej. Podczas swojej blisko miesiąc trwającej wyprawy, artysta odwiedził większość miejsc, w których Czapski przebywał w 1955 roku. Podróż do Urugwaju i Brazylii, z pominięciem niebezpiecznej politycznie Wenezueli, to była, jak sam podkreśla, metaforyczna rekonstrukcja zagubionych szkiców (Czapskiego), mająca posłużyć do namalowania na ich podstawie obrazów. Podążając szlakiem artysty starałem się upamiętnić jego wędrówkę, a także zbierałem materiały do serii płócien i kolaży, które byłyby artystycznym hommage à Czapski.

Ze swojej podróży do Ameryki Południowej, Kozera przywiózł między innymi bilety, prasę, znaczki, ulotki i etykiety, które wykorzystał przy tworzeniu kolaży. Dla krytyka sztuki Anny Baranowej, Kozera jest artystą, który z zaskakującą swobodą przetwarza znalezione i zauważone tropy ikoniczne w nowe obrazy – zachwycające oryginalną formą i skojarzeniami. Kolaże Kozery bywają tak gęste, że przypominają palimpsest.... Po powrocie te „pamiątki” były przekształcane zgodnie z „widzeniem powtórnym”. Dzięki temu na wystawie, obok pocztówek-kolaży, będzie można zobaczyć ciekawe kompozycje, pełne nieoczywistych kadrów, kolorów i nietypowych struktur.

Dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska, w tekście katalogu towarzyszącego wystawie, zwraca uwagę na rodzaj kronikarskiego zapisu śladów i historii, powtórnie zestawionych i zmontowanych przez artystę w zaskakujące kolaże, ukazujące jego osobisty ogląd świata. Odnajdziemy w nich echo bogatej w przeżycia kulturowe i bodźce artystyczne wyprawy, nowe i przedziwne skrawki różnych rzeczywistości, nieznane dotąd światy i miasta antypodów, którym warto poświęcić dłuższą uwagę. Właśnie takie inicjatywy i działania historyczno-rekonstrukcyjne, jak wyprawa Grzegorza Kozery, sprzyjają ciągłości kultury. Być może, poprzez prezentowane prace to, co wydawało się już trwale oddzielone, uwięzione w swoich epokach i nawykach skojarzeniowych, ma szansę na poszerzenie spektrum obserwacji. Podróż i pracę nad projektem umożliwiło autorowi stypendium Młoda Polska 2019.    

Chcąc zapewnić komfort zwiedzania przy limitowanej obecności osób w jednej przestrzeni, zamiast tradycyjnego wernisażu, w środę, 30 września, będzie można spotkać się osobiście artystą o dowolnej porze w godzinach 12.00-20.00.



Grzegorz Kozera, „Widzenie powtórne [U-M]", 2019, kolaż, papier, 21 x 17,5 cm - fot. Adam Gut


Grzegorz Kozera, „[Urugwaj] Palestina libre", 2019, olej, płótno, 140 x 100 cm - fot. Adam Gut


Kozera Grzegorz - „[Argentyna] Poesia", olej, płótno, 140 x 100 cm - fot. Adam Gut


Kozera Grzegorz - „Widzenie powtórne [B-RJ]", 2019, kolaż papier, 22,5 x 18 cm - fot. Adam Gut

Galeria aTAK
+48 22 826 50 55

ul. Mazowiecka 11

00-052 Warszawa

01.10.2020 - 31.12.2020

wernisaż

30.09.2020

18:00

Patronat medialny