Grupa MEET. 10 serc


26.04.2024 - 02.06.2024

Dziecinna myśl: przetniesz i powstaną dwie. Lecz tak jak w bajkach bywa, zakończenie jest okrutne — zamiast dwóch powstaje jedna martwa. Mając dobre intencje, popełniamy nasze pierwsze zło. Eksperymentujemy z moralnością na różowych robalach o 10 sercach. A nawet ich nie znaliśmy… Nie wiedzieliśmy, co lubią, w czym się rozsmakowują, czy mają rodzinę, czym się zajmują i jak wygląda ich codzienność. Grupa MEET zaprasza do refleksji nad naszymi relacjami z innymi istotami.

Witajcie w naszej bajce — galeria jest gotowa na przyjęcie wyjątkowych gości. Architekt, projektantka i edukatorka stworzyli przestrzeń oferującą godne warunki do życia dla dżdżownic. Na delikatnej tkaninie, będącej częścią instalacji, ponad 50 osób pozostawiło swoje ślady — to efekty pracy warsztatowej inspirowanej strukturami podziemnych korytarzy wytwarzanych przez dżdżownice. W rozsypanej na podłodze skompostowanej ziemi żyją tymczasowi mieszkańcy galerii, troskliwe doglądani przez autorów, a także pracowników GSW. Czuła i bajkowa atmosfera zachęca do zachwytu nad różnorodnością, pobudza wyobraźnię oraz budzi pozytywne odczucia, stanowiące dobre fundamenty pod ćwiczenie empatii. Galeria staje się miejscem do spotkania i kiełkowania międzygatunkowej wspólnoty.

Empatia nie jest emocją, a umiejętnością — można się jej nauczyć, warto ją praktykować. Jest jednym z najsilniejszych hamulców agresywnych zachowań człowieka, stanowi podstawę zdrowych relacji i jest niezbędna z punktu widzenia inżynierii społecznej. Gotowość do współodczuwania i wczuwania się w inną perspektywę widzenia świata znajduje się w opozycji do osądzania, oceniania czy negatywnej krytyki. Bohaterkami i jednocześnie pretekstem do rozwoju empatii stają się dżdżownice. Nie znając ich, traktujemy je nieuważnie — odrzucamy, często z nieukrywanym obrzydzeniem. Czy możemy wpłynąć na nasze odczucia i je zmienić? Czy potrafimy obdarzyć kogoś tak odmiennego miłością i zainteresowaniem? Spróbujmy. Bez względu na różnice — wiek, poglądy czy gatunek.


Na zwiędłym płatku róży wpływam w piękny różowy tunel.

Tunel zrobiony jest ze 150 części.

Każda jest inna i bardzo potrzebna.

W niektórych są rurki, w innych lejki.

Dziesięć tętniących serc pod sufitem, słyszę je.

Wsłuchaj się w ich rytm.

Płatek rozpada się w ziemię.

Podmuch wiatru wydmuchuje ją z tunelu.

Widzę wielki ogród pełen żyznej ziemi, właśnie kiełkują na nim kwiaty.

Wejdź tu.
 

Grupa MEET

Powstała z potrzeby stworzenia przestrzeni do spotkań dla dziedzin sztuki, nauki i empatii. Celem grupy jest inspirowanie i zachęcanie do refleksji nad materią życia oraz kreowanie nowych sieci neuronów lustrzanych u odbiorców, aby natura zyskała swoich sprzymierzeńców i zakochańców.


Łukasz Szczepanowicz (ur. 1981)

Architekt. Ukończył studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Swoje ponad 15-letnie doświadczenie zdobywał praktykując w kraju i za granicą w uznanych międzynarodowych pracowniach projektowych. Jego prace realizowane są w wielu skalach od architektoniczno - urbanistycznej po instalacje i projekty małych form użytkowych. Realizował stypendia artystyczne w których komentuje w formie przestrzennych instalacji poruszające go społecznie tematy (np. produkcja żywności w tkance miejskiej ). Współtworzy grupę DRYF działającą na styku architektury, projektowania i sztuki oraz jest współzałożycielem pracowni projektowej Architektura Wrażliwa zaangażowanej w poszerzanie idei zrównoważonego budownictwa w trosce o naszą planetę.

Małgorzata Więckowicz-Żyła (ur. 1982)

Przyrodniczka, psycholożka, artystka i pedagożka. Absolwentka Psychologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Opolskiego oraz kierunku Rejestracja obrazu na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Podstawą jej działań jest ciekawość świata i struktury życia. Prowadziła badania naukowe z psychologii i nauk przyrodniczych, uczestniczyła w projektach artystycznych, pisze scenariusze filmów. Jest założycielką ACOTO — firmy, w ramach której prowadzi warsztaty naukowo-artystyczne. Uczy biologii i plastyki w szkole Pro Liberis Silesiae w Opolu.


Maja Żurawiecka (ur. 1989)

Projektantka zajmująca się projektowaniem plakatów, ilustracji oraz form wydawniczych. Absolwentka wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.W latach 2016–2020 była studentką studiów doktoranckich tego samego wydziału. Współpracowała m.in. z: Operą Narodową, Teatrem Collegium Nobilium, Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Stałym Przedstawicielstwem Polskim przy NATO w Brukseli. Jej prace nagrodzone były w konkursach m.in.: w Meksyku i Chinach. Współtworzyła Rakiety Studio, aktualnie prowadzi własne studio graficzne.


Kuratorka: Magda Wolnicka

Galeria Sztuki Współczesnej
77 453 94 07

Pl. Teatralny 12

45-056 Opole

26.04.2024 - 02.06.2024