Najnowsza wystawa Gabrieli Benedeti, którą od czwartku będzie można oglądać w Galerii Labirynt 2, wnikliwie bada relacje między człowiekiem, środowiskiem a przemysłem. Benedeti, znana z zaangażowanego podejścia do sztuki, prezentuje tym razem instalacje audio-wizualne. Artystka nie tylko dokumentuje i obserwuje, ale także konfrontuje publiczność z pytaniami o nasze wybory energetyczne. Jej wystawa to zaproszenie do refleksji nad odpowiedzialnością za środowisko i przyszłością planety.
Gabriela Benedeti jest uważną obserwatorką otoczenia, w którym tworzy. Sztuka jest dla niej zarówno pasją, jak i narzędziem zmian i dialogu. Benedeti w swojej praktyce artystycznej zajmuje się min. fotografią dokumentalną, autoportretem, sztuką wideo, czy techniką wideojokey.
Na obecnej wystawie artystka przedstawia audio-wizualne instalacje z użyciem wideo mappingu, gdzie przy użyciu węgla kamiennego i peletu drzewnego analizuje wpływ przemysłu energetycznego na naszą codzienność. Wykorzystując zaawansowane techniki wizualne i metaforyczne zestawienia, artystka dekonstruuje pojęcie „zrównoważonej energii”, zachęcając do krytycznej refleksji nad wyborami energetycznymi. Gabriela Benedeti w swoich instalacjach zestawia dwa pozornie odległe, lecz powiązane przemysły: węglowy w Polsce i produkcję pelletu drzewnego w Portugalii. Poprzez to porównanie ukazuje, że choć formy eksploatacji zasobów różnią się, ich skutki ekologiczne i społeczne są równie destrukcyjne.
Rezydencja organizowana jest jako część projektu CreArt 3.0 #stringing_together, współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.
Kuratorka: Magdalena Linkowska