Franciszek Maśluszczak – malarstwo i rysunek


16.08.2024 - 31.10.2024

FRANCISZEK MAŚLUSZCZAK
Malarz, rysownik, grafik, ilustrator, autor polichromii, projektant witraży

Urodził się 21 stycznia 1948 r. w Kotlicach k/Zamościa. Był absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. B. Morando w Zamościu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni grafiki prof. J. Pałki w 1974 r. Przez wiele lat był wykładowcą w Katedrze Malarstwa i Rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Współpracował z wieloma wydawnictwami m.in. z prasą codzienną „Rzeczpospolita” czy z tygodnikami „Literatura”,  „Zwierciadło”.
Należy do ZPAP i ZAiKSu, jest honorowym członkiem Konfraterni Kazimierskiej oraz koła Rotary Sobieski. Bierze czynny udział w życiu artystycznym - w obradach jury, 
w komisjach i konferencjach, wspiera aukcje dobroczynne m.in. im. Brata Alberta  w Rzeszowie, „Wielkiego Serca” w Krakowie, „Wielcy Małym” w Warszawie, WOŚP 
w Puławach, radiową akcję „Choinki Jedynki”.

Prace swoje  prezentował na  ponad 100 wystaw indywidualnych oraz licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest autorem polichromii Drogi Krzyżowej, a także projektant witraży w kościele Wniebowstąpienia w Warszawie na Ursynowie. Odbywa podróże artystyczne i bierze udział w plenerach organizowanych w kraju i za granicą, 

Franciszek Maśluszczak, autor ilustracji do książek dla dorosłych i dzieci. Ma w swoim dorobku ilustracje m.in. do twórczości K. I. Gałczyńskiego - wydawnictwo jubileuszowe  z 2002 r., prozę Roalda Dahla i Marka Słyka, poezję K. Lenkowskiej, M.Grześczaka, A.Rosenfelda, ilustracje do książki A.Mickiewicza „Ballady i romanse” (w ramach akcji Narodowe Czytanie, objętej patronatem Prezydenta RP , 2022 r.) , a także wydawnictwa poplenerowe z  plenerów w Zwierzyńcu i  Krasnobrodzie.

Za swoją twórczość otrzymał m.in. Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy, Wielką Nagrodę im. W. Hulewicza, Nagrodę im. Brata Alberta w Rzeszowie, Nagrodę Aukcji Wielkiego Serca w Krakowie (2004 r.),  Nagrodę im. ks. prof. J.Pasierba w Grudziądzu, a także Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, (2021 r.), Medal Prezydenta Miasta Lublin 2024 -  wręczony z okazji 25-lecia Galerii Wirydarz w Lublinie.

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeum m.in. w Muzeum Narodowym  w Krakowie,  w Arkadii - Nieborowie, Szczecinie, Zamościu, Katowicach, Tokio, Gandawie, Drohobyczu,  a także w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Twórczość artystyczna Franciszka Maśluszczaka została opisana w licznych katalogach i albumach m.in. „Franciszek Maśluszczak” (wyd. AdiARt, Łodź, 1999 r.),  w albumie „Maśluszczak”,  kolekcji Przekroju „Malarze Polscy” (wyd. Edipress) , „Franciszek Maśluszczak - kolekcja wrocławska” (wyd. Muzeum Miejskie we Wrocławiu), „Dokąd zmierzasz” (wyd. Apostolicum), „Barwy Wyobraźni” ( wyd. Muzeum Śląskie).
Hanna Krall zamieściła  opowiadanie o Franciszku Maśluszczaku „Malarnia z o.o”  w zbiorze „Taniec na cudzym weselu”, zaś Agnieszka Taborska współtworzyła razem 
z Franciszkiem Maśluszczakiem  książkę „W malinowym dżemie”.

Twórczości artysty poświęcono programy radiowe m.in. wywiady z artystą prowadzone przez J. Fajkowską czy J. Kisielewskiego, jak również  filmy telewizyjne, m.in. „Niedziela  z Franciszkiem Maśluszczakiem” w TVP Kultura ; „Światy Franciszka Maśluszczaka”,  reż. H. Kramarczuk ; „Jak zdobyć Warszawę”, reż. M. Skalska ; „Malowane miasto”,  reż. J. Nowak ; „Jezus na Ursynowie”, reż. A. Gomółka ;  „Spotkania w Łazienkach”,   reż. T. Deszkiewicz ; „Było pięknie” reż. P. Jarnuszkiewicz . W 2024 r. film „Było pięknie”, nakręcony w 2023 r. przez Bank PKO SA we współpracy z ASP Warszawa, pokazywany został w m-cu maju w trakcie Nocy Muzeów na dziedzińcu ASP w Warszawie.

Galeria Zamojska BWA
84 639 26 88

ul. Staszica 27

22-400 Zamość

16.08.2024 - 31.10.2024

wernisaż

16.08.2024

17:00