Fotografowie węgierscy w B&B


03.07.2020 - 31.07.2020

Galeria Fotografii B&B zaprasza na wystawę pt. Fotografia węgierska. W piątek, 3 lipca, o godz. 18.00. (ul. 1 Maja 12, Bielsko-Biała) odbędzie się wernisaż wystawy. W programie spotkanie z autorami z Węgier, którymi są: Gabor Arion Kudasz, Adam Urban i Tamas Urban.

1. GABOR ARION KUDASZ - Urodzony w 1978 roku. Fotograf, profesor Moholy-Nagy University of Art and Design w Budapeszcie. Prace Ariona charakteryzują się łączeniem elementów fotografii kreacyjnej i dokumentu. Wynika to z silnego przekonania, że motywacja artysty do mówienia prawdy legitymizuje jego działania a manipulacja jest niezbędna aby dotrzeć do prawdy zawartej w obrazie. Jest zdobywcą wielu nagród i stypendiów. Między innymi nagrodą Balogh Rudolf Hungarian Republic w 2013, Robert Capa Grand Prize w 2015, stypendium Węgierskiej Akademii Nauk w 2018. Arion prowadzi warsztaty, organizuje wystawy i regularnie publikuje książki artystyczne w kolekcjonerskich edycjach. Jest ojcem trójki dzieci. Począwszy od 2000 roku Arion bada różne tematy związane z człowiekiem w przestrzeni. Fotografuje krajobrazy związane z przestrzenią miasta, kwestiami środowiskowymi i turyzmem. W 2010 roku po przeżyciu rodzinnej tragedii prace Ariona zaczęły ogniskować się wokół historii prywatnych i pracy pamięci. Od tego czasu zmieniło się jego podejście do fotografii dokumentalnej. Obecnie, w centrum jego praktyki artystycznej znajduje się relacja między człowiekiem a technologią. W swoich pracach bada motywacje jednostek do działań w ramach większych struktur społecznych .

2. ADAM URBÁN - Fotograf niezależny. Pracował dla różnych agencji jako fotograf mody, reklamy i fotograf portretowy. Ostatnio pracuje nad seriami dokumentalnymi i fotoreportażowymi. Wielokrotnie nagradzany m.in. w ramach Hungarian Press Photo w kilku kategoriach. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i w profesjonalnych publikacjach. Jest członkiem Stowarzyszenia Fotografów Węgierskich i kolektywu artystycznego RANDOM.

3. TAMÁS URBÁN - Urodzony w 1945 roku. Studiował w Szkole dziennikarskiej w MÚOSZ (Krajowe Stowarzyszenie Węgierskich Dziennikarzy). W roku 1976 był jednym z założycieli Studia Młodych Fotografów. Od 1990 pracował dla magazynu Stern w Hamburgu. Przez około dwadzieścia lat żył i pracował wśród młodzieży, co dało mu możliwość poznania problemów młodego pokolenia, które nigdy do tej pory nie były pokazane w mediach. Był jednym z niewielu, którzy potrafili pokazać negatywne aspekty reżimu i społeczeństwa, nawet w czasach socjalizmu. W tym okresie stworzył cykl zdjęć poświęcony aborcji, więzieniom i poprawczakom dla młodzieży, scenom zabójstw i wypadków, ratownikom, prostytutkom i ogólnie wszystkim tym, którzy żyją na peryferiach społeczeństwa.

Wystawa jest częścią projektu "Współistnienie - polsko-węgierskie spotkania fotograficzne i jest współfinansowana ze środków Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Galeria Fotografii B&B
33 814 09 55

ul. 1 Maja 12

43-300 Bielsko-Biała

03.07.2020 - 31.07.2020

wernisaż

03.07.2020

18:00