Latem 2025 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprosi publiczność na wyjątkowe spotkanie z dźwiękiem, który przejmie rolę przewodnika po niewidzialnych przestrzeniach sztuki. Festiwal Sonics & Scenics, organizowany we współpracy z londyńskim The Wapping Project w ramach UK/Poland Season 2025, to zaproszenie do odkrywania, jak fale akustyczne kształtują nasze postrzeganie, emocje i wyobraźnię. Na trzy miesiące – od 26 czerwca do 21 września – Warszawa stanie się miejscem, gdzie dźwięk i obraz połączą się w nową, zmysłową opowieść.
Festiwal Sonics & Scenics to nie tylko przegląd sztuki dźwięku – to także zaproszenie do zanurzenia się w światy, gdzie brzmienia i obrazy wzajemnie się przenikają, tworząc nowe jakości i znaczenia. Instalacje, performanse, projekcje filmowe i dyskusje poświęcone roli dźwięku w sztuce współczesnej odkryją przed publicznością nieznane perspektywy – od subtelnych krajobrazów akustycznych po odważne eksperymenty łączące obraz i głos.
Wśród artystów i artystek, którzy i które zaprezentują swoje prace, znajdą się Barbara Kinga Majewska i Una Lee, które stworzą specjalne ścieżki do audioprzewodnika Muzeum, zabierając słuchaczy w dźwiękowe podróże przez betonowe schody i wyobrażone korytarze. Nikki Sheth przeniesie pejzaże dźwiękowe z oddziału MSN w domu architektów Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie do foyer budynku przy Marszałkowskiej 103 za pomocą ośmiokanałowej instalacji dźwiękowej, złożonej z nocnych nagrań terenowych. Aleksandra Słyż wstrząśnie nowym betonem budynku przy użyciu syntezatorów ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. A Chu-Li Shewring zmieni wieżę prowadzącą do Kinomuzeum w rozbrzmiewające brzęczeniem gniazdo termitów drążących betonowe ściany.
Sonics & Scenics to także pokazy wyjątkowych filmów. Wśród nich będzie można zobaczyć m.in. dzieła Mairéad McClean, irlandzkiej artystki wizualnej, która eksploruje temat pamięci i kontroli, czy Andrei Luki Zimmerman, londyńskiej artystki i aktywistki.
W dniach 26–29 czerwca 2025 roku festiwal zainauguruje seria wydarzeń publicznych – performansów, projekcji i dyskusji z udziałem artystów i artystek oraz osób kuratorskich. Spotkania te pozwolą uczestniczącym lepiej poznać procesy twórcze, podjąć dialog z artystami i artystkami i zanurzyć się w świat, gdzie dźwięk staje się głównym przewodnikiem. Na zakończenie Sonics & Scenics (20 i 21 września) odbędzie się premiera wydawnictwa muzycznego Teoniki Rożynek, zamówionego specjalnie na festiwal, koncert Aleksandry Słyż oraz performatywny wykład Jennifer Walshe.
Sonics & Scenics to wyjątkowa okazja, by doświadczyć, jak dźwięk może przekształcić przestrzeń muzealną i otworzyć nowe perspektywy postrzegania sztuki. Festiwal zaprasza do świata, w którym fale dźwiękowe stają się mostem łączącym wyobraźnię, emocje i wspomnienia, a sztuka dźwięku – narzędziem tworzenia nowych opowieści. Wyjątkowymi partnerami przy tym projekcie są także festiwale Ephemera oraz Warszawska Jesień, które również organizują swoje wydarzenia w ramach UK/Poland Season2025.
The Wapping Project to platforma służąca ciągłemu rozwojowi idei i osób, założona przez Women’s Playhouse Trust (WPT), organizację charytatywną zarejestrowaną w Anglii w 1981 roku. Jej celem jest wspieranie osób, których głosy i historie zasługują na uwagę. Dotyczy to głównie kobiet, często tych, których droga życiowa i/lub zawodowa nie była łatwa, a ponad wszystko tych, które wierzą w synergię, w tworzenie czegoś większego niż byłoby możliwe do osiągnięcia w pojedynkę. Przez lata zarówno WPT, jak i The Wapping Project wspierały kariery wielu pisarzy, choreografów, kompozytorów, artystów wizualnych, filmowców i fotografów. Obecnie The Wapping Project jest organizacją wędrowną, definiowaną przez swoje podstawowe zasady: oryginalność, ambicję, eksperymentowanie i współpracę. Ostatnie projekty obejmują: pełnometrażowy film artystyczny Wayfaring stranger autorstwa Andrei Luki Zimmerman, który miał swoją premierę na IFF Rotterdam w 2024 roku; pełnometrażowy film dokumentalny The eternal night autorstwa Coco Fusco, współfinansowany przez Sharjah Art Foundation na potrzeby Sharjah Biennial 15 w 2023 roku; film artystyczny Making her mark autorstwa Mairéad McClean, zakupiony do kolekcji Arts Council of Ireland w 2022 roku; program rezydencji produkcyjnych Resonance, w tym Resonance Finland 2023, wspierany przez Kone Foundation; oraz album muzyczny The earth with her crowns autorstwa Laury Cannell, 2020.
UK/Poland Season 2025 – sztuka jako przestrzeń dialogu
UK/Poland Season 2025 to szeroko zakrojony program wydarzeń artystycznych zrealizowanych w partnerstwie, pomiędzy instytucjami w Polsce i UK, którego celem jest umocnienie więzi między Wielką Brytanią i Irlandią Północną a Polską poprzez sztukę. Program obejmuje ponad 100 wydarzeń w 40 miastach obu krajów, angażujących teatry, galerie, instytucje edukacyjne i artystki i artystów różnych dziedzin. Wydarzenia w Polsce organizowane są przez British Council, a w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przez Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz British Council. Organizację Sezonu w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce.