Tegoroczną edycję Nocy Muzeów w Muzeum Warszawy uświetni inauguracja wyjątkowej instalacji Jadwigi Sawickiej. Już 18 maja wieczorem na fasadzie siedziby głównej Muzeum na Rynku Starego Miasta będzie można zobaczyć interwencję artystki Rzeczy, ludzie, duchy. Otwarciu instalacji towarzyszyć będzie oprawa muzyczna, a osoby zwiedzające zostaną zaproszone do włączenia się w kolektywne pisanie wiersza na długim stole przed Muzeum. Muzeum Warszawy zaprasza także do innych lokalizacji. Wszystkie oddziały biorące udział w Nocy Muzeów będzie można zwiedzać do późnych godzin wieczornych.
Interwencja artystyczna Jadwigi Sawickiej opiera się na trzech słowach: Rzeczy, ludzie, duchy i nawiązuje do wystawy głównej Muzeum Warszawy Rzeczy warszawskie. – Wystawa ta jest przekorna – wyjaśnia Wanda Kaczor z Muzeum Warszawy. – Prezentowane są na niej zarówno skarby, unikatowe zdjęcia z czasów powstania czy XVI-wieczne szaty pozyskane z krypty książąt mazowieckich, jak i proste, często banalne rzeczy, których ranga wzrasta poprzez umieszczenie ich w muzealnych gablotach.
– Każdy z tysięcy przedmiotów w zbiorach Muzeum Warszawy niesie w sobie część historii miasta – niezliczonych mikrohistorii, wciąż przekazywanych we wspomnieniach i opowieściach – dodaje pracująca przy projekcie Julia Kern.
Muzeum Warszawy zajmuje 11 kamienic – całą północną stronę Rynku Starego miasta zwaną stroną Dekerta. Interwencja Jadwigi Sawickiej nada na okres kilku miesięcy nowe życie i nowy wyraz fasadom muzealnych kamienic. Artystka po pierwsze zwraca uwagę, że te wszystkie kamienice, na pozór osobne domy, to jedna instytucja, siedziba muzeum miejskiego o prawie stuletniej historii. Po drugie tłumaczy, że te z pozoru zwykłe przedmioty są ważne, bo za każdym z nich kryje się człowiek – to ludzie je wytworzyli, posiadali i przekazali do muzealnych zbiorów.
– Te rzeczy wciąż skrywają tajemnice – kolejni badacze odkrywają każdego roku nowe historie związane ze zbiorami. Jak wiele z nich jeszcze nie znamy? Ile z nich, jak duchy, wciąż snuje się między muzealnymi gablotami i czeka na opowiedzenie? – wyjaśnia Wanda Kaczor.
Inauguracja interwencji artystycznej na fasadach Muzeum Warszawy rozpocznie się w sobotę 18 maja o godz. 21. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kompozycja dźwiękowo-muzyczna Natana Kryszka. Osoby zwiedzające muzeum oraz spacerujące po warszawskiej Starówce zostaną zaproszone do włączenia się w kolektywne tworzenie wiersza. Utwór pisany będzie z Jadwigą Sawicką i Adą Rączką na wstędze położonej na Wspólnym Stole przeniesionym w 2023 roku z placu Defilad na Rynek Starego Miasta.
Jadwiga Sawicka – uznana malarka i twórczyni instalacji, która w pracy artystycznej bada emocje ukryte w słowach, uruchamia nowe konteksty i wydobywa zaskakujące znaczenia. Prace Sawickiej to nie tylko wielkoformatowe płótna z tekstem, lecz także liczne działania site-specific w przestrzeni miejskiej. Nadając słowom materialność, artystka dyskretnie zaprasza do refleksji.
Natan Kryszk – saksofonista, twórca wizualny, autor muzyki do spektakli teatralnych i tanecznych, który uczestniczy w tworzeniu warszawskiej sceny improwizowanej.
Ada Rączka – ukończyła kierunek fine arts w Städelschule we Frankfurcie nad Menem. Artystka pracuje z obrazami, tekstem i wideo, jest autorką książek poetyckich Nie róbmy nic, błagam. Ale powiedzmy innym, że robiłyśmy (2019) oraz Chciałośmy (2022).