Fangor – Sztuka książki


09.12.2021 - 26.02.2022

Sztuka książki jest pod każdym względem wyjątkową odsłoną twórczości jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy. Przedmiotem prezentacji jest projekt albumu wydanego w 2007 roku przez Galerię aTAK i Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej pod tytułem Fangor. Prace na papierze w kolorze, wyróżniony w tym samym roku nagrodą w 48. konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku”, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.


Wystawa jest nietypowa, gdyż pokazuje warsztat artysty, który zawsze skrupulatnie realizował swoje projekty, dbając o najdrobniejszy detal na różnych etapach pracy. Przygotowując się do wydania albumu ze swoimi kolorowymi rysunkami Wojciech Fangor urzeczywistniał swój zamysł, wykonując miniaturowe repliki swych prac na papierze. W sumie wykonał ponad 300 rysunków. Powtarzają one jego własne kompozycje z lat 1948-2006. Rysunkowe miniatury były nanoszone bezpośrednio na ręcznie wycięte karty niewielkiego formatu książki, bądź też na nie naklejone.
W tej mikroskali artysta perfekcyjnie zawarł ideę swojego pomysłu na album. Późniejszy skład komputerowy został dokonany również pod bezpośrednim nadzorem Fangora. Powtarza on niezwykle wiernie układ i kolorystykę projektu. Możliwość porównania obu tych bytów, projektu i zrealizowanej książki, jest okazją do skonfrontowania się z faktem odchodzenie pewnej epoki, gdy praca nad książką, a książką artystyczną w szczególności, była twórczym, manualnym wyzwaniem.

Dzięki wystawie widz będzie miał okazję zapoznać się z rozwojem sztuki Wojciecha Fangora, prześledzić jej różne okresy, od socrealistycznych, niepoprawnych formalnie początków, po fascynację op-artem i późniejszy powrót do figuratywności w różnych konwencjach.


Kurator: Jerzy Wojciechowski

 


 

 

 

Galeria aTAK
+48 22 826 50 55

ul. Mazowiecka 11

00-052 Warszawa

09.12.2021 - 26.02.2022

Patronat medialny