Ewa Wójcik-Konstantinovska ur. w 1967 w Przemyślu.
Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu /1982-1987/.
W latach 1987-1992 studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie w pracowni prof. Mariana Koniecznego oraz w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. Była pierwszą absolwentką pracowni dyplomującej prowadzonej przez prof. Bogusza Salwińskiego. Dyplom obroniła w 1992 roku.
W latach 1992-1994 kontynuowała studia na Podyplomowym Studium Scenografii ASP w Krakowie. Dyplom ukończyła w 1996 roku pod kierunkiem prof. Jerzego Skarżyńskiego.
Na dorobek twórczy Ewy Wójcik-Konstantinovskiej składają się rzeźby, płaskorzeźby, realizacje medali, statuetek, tablic pamiątkowych oraz twórczość w zakresie kolażu, grafiki i rysunku.
Począwszy od roku 1992 prace prezentowała na ponad 30 wystawach zbiorowych rzeźby i medalierstwa w kraju i zagranicą.
Autorka brała udział w wystawach medalierstwa m.in. w Międzynarodowym Kongresie FIDEM: w Mennicy paryskiej we Fracji, w Seixal w Portugalii, w muzeum w Colorado Springs w USA.
W roku 2010 była współorganizatorką i uczestniczką wystawy Chopin-Dialog Przestrzeni w Złotej Sali w Filharmonii Krakowskiej, w Galerii Grodzka w Krakowie oraz na zamku w Sanoku w 2011 r.
Pokazy indywidualne miały miejsce w Krakowie, Przemyślu, Kołobrzegu m.inn. w 2000 roku odbyła się prezentacja prac w Przemyślu w Galerii Sztuki Współczesnej wraz z mężem Janim Konstantinovskim Puntosem pt. Rzeźba, Grafika, w 2005 wystawa w Galerii Dominika Rostworowskiego w Krakowie Przestrzeń, Geometria, Metafora, w 2007 w Galerii Artemis w Krakowie Odczytane Geometrią, w 2022 na zamku kazimierzowskim w Przemyślu wystawa w Galerii Zamek wraz z synem Cyrylem Geo & Art-Dialog Przestrzeni.
Artystka bierze aktywny udział w wystawach zbiorowych ZPAP OK w Krakowie od 2016 roku, do nich należy cykliczny, coroczny Krakowski Salon Bożonarodzeniowy, Mały Format-wystawa malarska , I Krakowskie Spotkania Artystyczne-Konfiguracje w 2017 w Pałacu Sztuki oraz wystawie rzeźby w 2024 w Pałacu Potockich.
Ewa Wójcik-Konstantinovska otrzymała stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 roku w ramach programu Kultura w sieci oraz w 2022 roku na projekt pt. Panteon silnych wielce-Mecenasi kultury.
/.../ Doświadczenia wyniesione ze studium Scenografii przydały się przy tworzeniu kompozycji rzeźbiarskich-w ujęciu całościowym, gdzie meritum /postać, formy architektoniczne/ integruje się zupełnie z przestrzenią wokół. Abstrakcja budowana geometrią i figuratywność budowana giętką nieustannie płynącą linią, tworzą razem sedno tego artystycznego świata /.../
Fragment tekstu Aleksandry Madej.
/.../ Przestrzeń artystka pojmuje abstrakcyjnie, w oparciu o liczby i proporcje, /.../ Metaforyzację i narracyjność wiąże tradycyjnie z figurą z opowieścią o losie i kulturze, natomiast geometria jest dla niej obszarem wolności, możliwością wymknięcia się opowieścią, anegdotom, a przede wszystkim-historii, i zanurzenia się w czymś, co trwalsze, pierwotniejsze, choć niewysłowione /.../
Fragment wstępu do katalogu Przestrzeń, Geometria, Metafora Anny Markowskiej.
Na wystawę Poza czasem składają się rzeźby wykonane w czterech cyklach: Przestrzeń, Geometria, Metafora; Odczytane Geometrią; Nie tylko Astralne oraz Panteon silnych wielce. Na wystawę są dołączone również rysunki, medale i statuetki.