Refleksja nad pojęciem Axis Mundi – czyli osią wszechświata przełożoną na rzeźby i obiekty. Artystka w swojej twórczości inspiruję się naturą, literaturą oraz muzyką, a przede wszystkim własnymi, unikatowymi doświadczeniami. Na skutek wrażeń z sytuacji codziennych, stworzyła serię prac, które zaprezentowane zostaną w trakcie wystawy. Do rozważań nad centrum wszechświata skłoniła ją rosnąca dynamika życia wraz z jednoczesną chęcią adaptowania przestrzeni i tworzenia bezpiecznej, indywidualnej oazy.
Artystka o wystawie: Pojęcie Axis mundi, oznacza oś wszechświata. Miejsce środka, w którym możliwe jest swobodne sięganie do przeszłości oraz przyszłości. Wśród wierzeń ludów osią kosmiczną mógł być święty głaz, święte drzewo, filar, kolumna lub słup, dodatkowo odpowiadający za podtrzymywanie nieboskłonu. Każdy personalnie wyznacza centrum własnego, małego świata. Niekiedy nie jest to zupełnie już związane z określonym miejscem.
Gdzie obecnie znajduje się nasz środek? Centrum świata to miejsce wielu hierofanii, gdzie sfera sacrum zstępuje do sfery profanum.
Ewa Pawlińska: urodzona w 1995 roku na Pomorzu. W 2015 ukończyła Liceum Plastyczne w Koszalinie, otrzymując dyplom ze specjalizacji snycerstwo. W latach 2016-2021 studiowała rzeźbę w pracowni prof. Grażyny Jaskierskiej – Albrzykowskiej na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Od 2015 do 2016 studiowała także na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się tworzeniem rzeźb, obiektów oraz instalacji. Inspirują ją natura, literatura oraz muzyka, a przede wszystkim pielęgnowanie spojrzenia na świat przez pryzmat własnych, unikatowych doświadczeń. Uczestniczka wielu konkursów i wystaw w Polsce i za granicą.
Set wrocławskiego DJ-a Zdzisława Orłowskiego wzbogaci otwarcie wystawy Axis Mundi.
Zdzisław Orłowski to wrocławski producent eksperymentujący wokół gatunku muzycznego jakim jest szeroko pojęty Dub. Współtworzył m.in. projekt Zebra, a wraz z Michałem Litwincem i Martyną Baranowską nadawał pod szyldem Kala Sound System. Zagrał między innymi na takich festiwalach muzycznych w Polsce jak: Ostróda Reggae Festiwal”, Bielawa „Regałowisko” czy „Summer Fall Festival” w Płocku oraz za granicą w Czechach i w Niemczech, w Irlandii i na Isle Of Man, w Norwegii i na Fuerteventurze. Jego utwory zalazły się ka kilku kompilacjach takich jak Paproota Dub Compilation oraz Dub out of Poland.