Ewa Doroszenko i Jacek Doroszenko to duet artystów intermedialnych z Warszawy badający relacje między dźwiękiem, obrazem i przestrzenią. Jacek Doroszenko jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Ewa Doroszenko obroniła doktorat w zakresie sztuk pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Korzystając z szerokiego wachlarza tradycyjnych narzędzi oraz eksperymentalnych technik cyfrowych, w swojej twórczości artyści koncentrują się na akustycznej warstwie rzeczywistości. Od 2014 roku w ramach międzynarodowych rezydencji artystycznych Ewa i Jacek Doroszenko tworzą unikalne partytury w formie prac wideo oraz instalacji graficznych. Powstałe realizacje artyści prezentowali na wielu wystawach, m.in. w Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Instytucie Polskim w Düsseldorfie, Cidade das Artes w Rio de Janeiro, Goldcorp Centre for the Arts w Vancouver, Matadero Contemporary Art Center w Madrycie, Fait Gallery w Brnie, Exgirlfriend Gallery w Berlinie, Casoria Contemporary Art Museum w Neapolu, Muzeum Współczesnym Wrocław, FIESP Cultural Center – Ruth Cardoso w Sao Paulo. W ramach audiowizualnej wystawy „Gesty akustyczne” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy prezentowane są najnowsze prace duetu Doroszenko podkreślające rolę zmysłu słuchu w procesie doświadczania otoczenia.
„Podążając śladem awangardzistów, Ewa i Jacek Doroszenko intuicyjnie dają się prowadzić sztuce w różne jej zakamarki, doświadczając dzięki temu nowych, czasem nieodkrytych jeszcze dla siebie bodźców. (...) Mowa tu o próbach integracji sztuk, ale też – i chyba przede wszystkim – przekroczenia determinanty instrumentu, możliwości wykonawczych narzędzia muzycznego w rozumieniu klasycznym, czego świetnym przykładem zdają się być performatywne działania wspomnianych już Charlotte Moormann czy Johna Cage’a, ale też muzyczne, takich twórców, jak: Pierre Boulez, Karlheinz Stockhausen, Luigi Nono, a na naszym podwórku Włodzimierz Kotoński, Krzysztof Penderecki, Andrzej Dobrowolski, Bogusław Schaeffer i Eugeniusz Rudnik z Studiom Eksperymentalnym Polskiego Radia i tzw. sonoryzmem na czele. I o ile, duet Doroszenko do kategorii tych nie odnosi się w sposób dosłowny, to z pewnością awangardowe obserwacje i próby poszerzania granic przenosi na nową, współczesną nam rzeczywistość, co znaczy, że za pomocą dostępnych sobie narzędzi, artyści badają w jaki sposób aktualnie dominująca technologia wpływa czy też determinuje nasze zachowania.”
Kama Wróbel
Ewa Doroszenko – artystka intermedialna, doktor sztuk plastycznych, mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 oraz Miasta Torunia w dziedzinie kultury w 2013 i 2011. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Preview – Fait Gallery Brno 2016, Debuts 2018 – doc! photo magazine, Debut 2018 – Lithuanian Photographers Association oraz finalistka m.in. Noorderlicht International Photo Festival 2021, Kranj Foto Fest 2021, International Festival of Photography FIF BH – Brazil 2020, Athens Digital Arts Festival 2020, GENERATE! Festival for Electronic Arts 2019, Der Greif and the World Photography Organisation open call 2018, FILE Electronic Language International Festival Sao Paulo 2015, Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 2013, Konkursu Fundacji Grey House w Krakowie 2011. Rezydentka m.in. Re_Act contemporary art laboratory w Portugalii, Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, The Island Resignified Lefkada w Grecji, Petrohradska Kolektiv Prague w Czechach, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie, AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii, Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii. Swoje prace prezentowała m.in. w Muzeum Współczesnym Wrocław, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Fait Gallery w Brnie, Galerii Propaganda w Warszawie, Exgirlfriend Gallery w Berlinie, Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Instytucie Polskim w Düsseldorfie.
Jacek Doroszenko – artysta audiowizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020, Miasta Torunia w dziedzinie kultury w 2011 oraz rezydent m.in. AAVC Hangar Barcelona w Hiszpanii, Kunstnarhuset Messen Ålvik w Norwegii, Atelierhaus Salzamt Linz w Austrii, The Island Resignified Lefkada w Grecji, Petrohradska Kolektiv Prague w Czechach, Klaipeda Culture Communication Center na Litwie. Uczestniczył m.in. w The Wrong New Digital Art Biennale w Rio de Janeiro, FILE Electronic Language International Festival w Sao Paulo, Transmission Arts Festival w Atenach, ISEA International Symposium on Electronic Art w Vancouver, Athens Digital Arts Festival, Future Places Festival w Porto, European Media Art Festival w Osnabrück, R>>EJECT Radicals Festival w Rotterdamie, CoCart Festival CSW w Toruniu, Open Source Art Festival w Sopocie, Mediations Biennale w Warszawie. Swoje prace prezentował m.in. w Galerii Propaganda w Warszawie, Exgirlfriend Gallery w Berlinie, Jedna Dva Tři Gallery w Pradze, Fundacji Rodziny Staraków w Warszawie, Muzeum Współczesnym Wrocław, Narodowym Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Instytucie Polskim w Düsseldorfie. Twórczość wizualna artysty odbija się echem w obszarze muzyki i sztuki dźwięku. Jego kompozycje muzyczne zostały wydane w formie albumów o międzynarodowym zasięgu, m.in. Infinite Values, Time Released Sound w USA; Wide Grey, Eilean Records we Francji; Soundreaming i Bodyfulness, Audiobulb Records w Wielkiej Brytanii.
Zdjęcie powyżej: Ewa Doroszenko i Jacek Doroszenko, Gesty akustyczne, 2023
Ewa Doroszenko, Unstable Oscillations, instalacja graficzna, 2023
Ewa Doroszenko, Unstable Oscillations, instalacja graficzna, 2023
Jacek Doroszenko, Silent souvenirs, instalacja dźwiękowa, 2022
Jacek Doroszenko, Silent souvenirs, instalacja dźwiękowa, 2022