Ewa Cieniak. Czerwona nitka


13.05.2024 - 13.05.2024


„Czerwona nitka” to projekt multimedialnej wystawy, którego celem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni do dzielenia się doświadczeniami związanymi z depresją oraz promowanie otwartego dialogu na temat zdrowia psychicznego. Projekt skupia się na dwóch perspektywach: osób borykających się z chorobą oraz ich otoczenia, dążąc do ułatwienia komunikacji i lepszego zrozumienia tej trudnej tematyki.
W skład wystawy wchodzą wielkoformatowe hafty, przedstawiające portrety bohaterek biorących udział  w projekcie oraz nagrania rozmów prowadzonych przez artystkę Ewę Cieniak, pomysłodawczynię i autorkę projektu, z uczestniczkami wydarzenia. Ekspozycję dopełnia artystyczna instalacja wykonana z czerwonej włóczki, w której każdy sznurek symbolizuje osobę, doświadczającą depresji. W tle, spowity czerwonymi nićmi stoi „Stół z siedmioma nogami” – projekt zrealizowany przez artystkę w 2018 r. Stół, od którego wszystko się zaczęło, jest elementem układanki, prowodyrem projektu „Czerwona nitka”. Wystawy, która inspiruje do refleksji nad tematami zdrowia psychicznego, dąży do rozbudzenia świadomości widza.

Kuratorzy: Ilona Sapka, Piotr Micek

 

EWA CIENIAK, absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, wydziału grafiki warsztatowej. Po kilkunastu latach pracy w agencjach reklamowych, wróciła do tworzenia. Jednym z narzędzi jakimi się posługuje jest haft, ale coraz częściej sięga po „nieograniczone” możliwości jakie daje tkanina, włókno, nici. Eksploruje potencjał performatywny oraz rzeźbiarski tych materii. Stale poszukuje i eksperymentuje. Niezmiennie jednak interesują ją ludzie, ich twarze, emocje oraz relacje między nimi. Przedstawiając ich, portretując – sięga głębiej, pod powierzchnię. Efekt jest wynikiem jej obserwacji i przemyśleń, ale także podążania za intuicją. Ona odgrywa w twórczości Ewy Cieniak bardzo ważną rolę. Obserwuje także to, co dzieje się dookoła: w przestrzeni społecznej, lokalnie, globalnie, w naturze. Jeśli uznaje, że ma coś na ten temat do powiedzenia, coś, co warto powiedzieć i może to wpłynąć na zmianę na lepsze, na zmianę percepcji przez odbiorców – realizuje projekt na ten temat. To jest jej artystyczna forma aktywizmu społecznego.
Studia podyplomowe:
– Szkoła Warsztatu i Treningu Psychologicznego w Ośrodku INTRA w Warszawie.
– Szkoła Profesjonalnego Coachingu w Ośrodku Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego IPRI w Krakowie.
2022/23 – autorka partycypacyjnego projektu O_KRĘGI: cyklu 9 warsztatów z haftowania autoportretów przez uczestniczki, które odbyły się w Kielcach, Warszawie, Koluszkach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Milanówku, Olsztynie i Białymstoku. Efekt twórczości prawie 120 kobiet został zaprezentowany w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach Łódź Design Festival’23.
2023 – artystka i prowadząca warsztaty w projekcie partycypacyjnym, pt: „SIOSTRZEŃSTWO JEST DLA WSZYSTKICH” – organizowanym przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Autorka i prowadząca warsztaty w projekcie partycypacyjnym „RENESANS PTAKÓW” finansowanym przez Fundusz Edukacji Kulturalnej w Warszawie.
Współautorka i prowadząca działania artystyczno-interwencyjne w projekcie „BOISKO” finansowanym przez Fundusz Edukacji Kulturalnej w Warszawie.
Prowadząca warsztaty w projekcie pt: „Stwarzając historię – warsztaty „ZZA FIRANKI” finansowane przez Fundusz Edukacji Kulturalnej w Warszawie.
2021 – zrealizowała projekt stypendialny MKiDN pt: „Panorama miasteczka”, zbiorowy portret mieszkańców Koluszek, rodzinnego miasta Artystki.
2020 – otrzymała stypendium MKiDN pt: quot; Kultura w sieciquot;, w ramach którego stworzyła animowany film haftowany pt: „TABULA RASA“.
Wybrane wystawy: WYSZYTE / grupowa / BWA Kielce / listopad 2023; O_KRĘGI / autorska-partycypacyjna / CMW w Łodzi w ramach Łódź Design Festival / maj 2023; WAKE UP HUMANS / indywidualna / DK KADR w Warszawie / maj 2023; TWARZĄ W TWARZ / indywidualna / Galeria EL w Elblągu / kwiecień 2023; WODA / indywidualna / BWA Kielce / listopad 2022; HISTORIE DO OPOWIADANIA / grupowa / Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu / luty 2023; PANORAMA MIASTECZKA / indywidualna / Warszawa, Koluszki, Bydgoszcz / na przestrzeni 2022; 8 KOBIET / indywidualna / FestivALT / KRAKÓW / lipiec 2022; EWENEMENT / indywidualna / GALERIA APTEKA SZTUKI w Warszawie/ marzec 2021; ODKRYTE / indywidualna / GALERIA MIKROMIASTO / WARSZAWA / listopad 2019.

WGS BWA, Galeria Sztuki Współczesnej (Stara Kopalnia)

Wysockiego 29

Wałbrzych

13.05.2024 - 13.05.2024

wernisaż

24.04.2024

18:00