Europejskie Dni Dziedzictwa 2020: W drodze do Wilanowa - 12–20 września


12.09.2020 - 20.09.2020

W wilanowskim pałacu jak w soczewce skupiają się historie, które biorą swój początek w najodleglejszych zakątkach świata. Z miejsca, które zapisało się w pamięci wielu podróżników dzięki niecodziennym przedmiotom, niezwykłym historiom oraz bajecznym ogrodom, wyruszymy w świat.

12 września: Nie tylko kawa i tulipany – o bliskowschodnich śladach w pałacu

W tym wyjątkowym dniu uwaga wszystkich skierowana jest na historie związane z odsieczą wiedeńską. Zapraszamy do spojrzenia na Bliski Wschód przez pryzmat muzealnych skarbów 
i fascynacji odmienną kulturą. Muchajer, złotogłów, aksamit i… warcaby. To tylko niewielka część towarów, które wypełniały karawany podążające z odległego Stambułu, Ankary czy Isfahanu do centralnej Europy. Taka podróż mogła trwać nawet 157 dni, ale było warto! Pożądane towary szybko znajdowały swoich nabywców, także w wilanowskim pałacu.

 

13 września: Z ziemi włoskiej do Polski – o szlakach cytrusowych

Wilanów jest kwintesencją wyobrażeń na temat włoskiej willi. Z Włoch przywieźliśmy rozwiązania i detale architektoniczne, na stołach i w ogrodach zapachniało pomarańczami.
Pomarańcze – niepozorne owoce o soczystym miąższu, które zniewalają zapachem i słodyczą. Nic dziwnego, że cytrusy były wyobrażeniem złotych jabłek Hesperyd, a posiadanie egzotycznych kolekcji roślin to marzenie realizowane na wielu europejskich dworach. W trakcie wilanowskiego spotkania wyruszymy w egzotyczne miejsca i odpowiemy na pytanie, co znajdowało się w ośmiu skrzyniach, które do Jana III wysłał urzędujący w odległej Florencji Kosma III Medyceusz.

 

19 września: Goście z Dalekiego Wschodu

Intrygujące wielowarstwowe kule, maleńkie buciki, puzderka i szafeczki pięknie zdobione laką – jak można wyobrażać sobie kraje, z których przybyli tak zacni goście? W staropolskich domach chętnie słuchano opowieści o odległych, cudzoziemskich krainach. Miejsca, skąd pochodziła krucha porcelana czy wyśmienita herbata, gdzie żyły smoki i feniksy, wydawały się wręcz baśniowe. Dziś wiemy, że droga, którą przebyli ci goście z Dalekiego Wschodu do Rzeczypospolitej, jest co najmniej tak samo niezwykła, jak wyobrażenia o cudownej krainie Kathay.

 

20 września: Przybysze ze świata

Miłorząb – to niejedyny i niezaprzeczalny wędrowiec, który na stałe zagościł w wilanowskim ogrodzie. W gąszczu roślin ukrywa się wielu takich „podróżników”, choć większość z nich kamufluje się. Czasem wystarczy być niepozornym pyłkiem przyczepionym do skrzyni, żeby zawojować cały świat. Spacer po ogrodzie będzie idealną okazją do poznania roślin, które – żeby dziś mogły cieszyć oko, a czasem nawet podniebienie – przewędrowały tysiące kilometrów, a w nowej rzeczywistości zakorzeniły się tak szybko, że często zapominamy o ich faktycznym pochodzeniu.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
22 544 27 00

ul. Stanisława Kostki-Potockiego 10/16

02-958 Warszawa

12.09.2020 - 20.09.2020