Epoka (nie)dostępności


31.01.2025 - 30.03.2025

Wystawa „Epoka (Nie)dostępności” to wspólna inicjatywa Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Fundacji Avalon. W ramach wydarzenia prezentujemy obiekty związane z brakiem dostępności — symbolizują one błędy i ograniczenia, których doświadczają w życiu codziennym osoby z niepełnosprawnościami.

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – to tylko kilka wymiarów, w których osadzamy sztukę i artystyczne koncepcje. Dzieła sztuki oraz przedmioty, które oglądamy w muzeach, pomagają nam nie tylko zrozumieć przeszłość, ale także uchwycić postępowe myśli twórców minionych epok. Eksponaty muzealne są świadkami osobistych historii, natchnień, emocji – mogą być opowieścią o przeszłości lub spojrzeniem w przyszłość. 

Mimo ogólnego postępu nadal żyjemy w epoce nierówności, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Dostępność kojarzona jest zazwyczaj z barierami architektonicznymi, ale w rzeczywistości jest to zagadnienie dużo bardziej złożone, dotyczące niemal każdej ludzkiej aktywności. W Polsce żyje 5 mln osób z niepełnosprawnościami, które doświadczają różnych form wykluczenia, takich jak bariery informacyjne, technologiczne, edukacyjne, finansowe, a także te występujące w życiu zawodowym i prywatnym. Brak dostępności widoczny jest również w usługach, w kulturze oraz w mediach. Wiele osób nie wie, że dostępność wpływa na jakość życia każdego z nas i leży w interesie każdego, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności.

Na ekspozycję składa się 11 obiektów symbolizujących brak dostępności w takich kategoriach jak architektura, design, komunikacja, system wsparcia, życie zawodowe czy relacje. Każdy obiekt oznaczony jest pomarańczowym symbolem.

Większość obiektów w ramach wystawy „Epoka (Nie)dostępności” prezentujemy w salach Galerii Sztuki Polskiej XX + XXI. Dwa obiekty można podziwiać na placu przed Gmachem Głównym. Część z zaprezentowanych na wystawie eksponatów została zaprojektowana przez uczestników warsztatów realizowanych w ramach UNIfestu. Podczas wydarzenia konsultanci i eksperci z niepełnosprawnościami wspólnie z projektantami reprezentującymi wybrane dziedziny designu pracowali nad stworzeniem obiektów, które najtrafniej oddadzą charakter tytułowej „Epoki (Nie)dostępności”.

Zaprezentowane eksponaty symbolizują kategorie istotne dla życia i funkcjonowania całego społeczeństwa. Brak dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej nie tylko powinien trafić do muzeum jako artefakt minionych błędów i uprzedzeń, ale także stanowić impuls do tworzenia innowacji.

Za przygotowanie oraz koordynację wystawy odpowiedzialne są  przedstawicielki Muzeum Narodowego w Krakowie, Iwona Parzyńska — pełnomocniczka ds. osób z niepełnosprawnościami, Monika Tworzydło — specjalistka ds. dostępności, Dagmara Marcinek — kierowniczka sekcji marketingu , Helena Szczuka-Kalenský — kierowniczka działu komunikacji i promocji Fundacji Avalon, Anna Wysocka — specjalistka ds. komunikacji i promocji w Fundacji Avalon oraz Agencja Nie Do Ogarnięcia. Projekt aranżacji wykonała Marta Staszków.

Wystawa stanowi element ogólnopolskiej kampanii społecznej „Epoka Dostępności” Fundacji Avalon, której celem jest uświadomienie społeczeństwu, czym jest brak dostępności i jaki wpływ mają wszyscy na powstawanie barier dla osób z niepełnosprawnościami.

O Fundacji:
Fundacja Avalon to jedna z największych polskich organizacji pozarządowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Od 18 lat oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, które mają na celu aktywizację osób z niepełnosprawnościami, a także zmianę ich postrzegania w polskim społeczeństwie.

Muzeum Narodowe w Krakowie
12 433 55 00

Al. 3 Maja 1

30-062 Kraków

31.01.2025 - 30.03.2025