O życiu możemy opowiadać na wiele sposobów. Jedną z takich opowieści tworzymy poprzez rzeczy, którymi się otaczamy. One pomimo że martwe, zaczynają mówić o tym co ważne, co prozaiczne, ale i o tym, co wymarzone. W ten sposób poznajemy tych, co byli przed nami, ale i samych siebie. Obrazy przedmiotów, czyli martwe natury są czymś więcej. Przez pryzmat wrażliwości twórców ukazują myśli, uczucia i nastrój autora. Zbierane systematycznie przez lata, stają się portretem zbiorowym epoki. Stają się zwierciadłem czasów, w których powstały.
Martwa natura jako temat dla artystów wydaje się dziś nieco anachroniczny. Kojarzy się ze żmudnymi ćwiczeniami w ramach edukacji artystycznej, tradycyjnymi prezentacjami sztuki w salach wystawienniczych muzeów i konserwatywnych galerii.
Kolekcja zbudowana przez BWA w Sieradzu, oparta na ośmiu edycjach ogólnopolskiego konkursu „Triennale z Martwą Naturą” (odbyły się w latach 1997-2018), zdecydowanie zaprzecza takiemu podejściu.
Zainteresowanie konkursem od początku było wysokie. Jurorzy, wśród których byli wybitni malarze: Andrzej Marian Bartczak, Jerzy Duda-Gracz, Andrzej Gieraga, Franciszek Maśluszczak, Stanisław Mazuś, Jacek Rykała, wybierali spośród ok. 400 propozycji po 70-80 prac na wystawy pokonkursowe. Najlepsze prace – nagrodzone i wyróżnione, trafiały do zbiorów sieradzkiej galerii. Stworzona w ten sposób kolekcja stała się obrazem przełomu wieków i pierwszych dekad nowego stulecia. Ukazuje tendencje w malarstwie czasu przełomów. Tradycja malarska, znakomity warsztat, przemyślana kompozycja. Postawa twórcy wobec obowiązujących kanonów sztuki i świata materialnego. Intelektualne pole doświadczeń i poszukiwań. Zindywidualizowana interpretacja otaczającej rzeczywistości. Fascynacja kolorem, dążenie do uporządkowania jak i ekspresje dążącą do granic figuracji. W tym reprezentatywnym zbiorze 52 prac odnajdujemy rozwinięcie tematu zarówno w formie postaci jak i pejzażu. Zawsze jednak punktem wyjścia jest wybór przedmiotu, który staje się kluczem do powstania obrazu.
Na wystawie prezentowane będą prace następujących autorów: Jagoda Adamus, Paweł Baśnik, Andrzej Brzegowy, Cyprian Biełaniec, Martyna Borowiecka, Kinga Cichowska-Szmulkiewicz, Jolanta Caban, Paweł Duraj, Jacek Frąckiewicz, Karol Garwoliński, Ryszard Gancarz, Jerzy Głuszek, Andrzej Hoffman, Wiktor Jędrzejak, Janusz Kokot, Sylwia Kokot-Jurkiewicz, Paweł Kotowicz, Daniel Krysta, Ewa Kozera, Tomasz Klimczyk, Alicja Królewicz, Franciszek Kubiak, Jarosław Lewera, Magdalena Leśniak, Dariusz Milczarek, Jolanta Markowicz, Andrzej Markiewicz, Marek Mazanowski, Zbigniew Małecki, Halina Nowicka, Zbigniew Olszyna, Marcelina Rydelek, Marzena Rakoniewska, Grzegorz Redko, Magdalena Szczęśniak, Hanna Siemionow, Agnieszka Srokosz, Małgorzata Strzelec, Jan Trojan, Anna Taut, Ewa Urbanowicz, Piotr Wieczorek, Szymon Wojtanowski, Małgorzata Witek-Drozd, Helena Zadrejko.
Organizatorem wystawy jest Ośrodek Działań Artystycznych. Partnerem jest Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu.