Galeria Station of Art ma zaszczyt zaprosić na wystawę zatytułowaną THIS IS NOT THE EYE OF GOD / TO NIE JEST OKO BOGA artystki Emilii Maryniak. Katarzyna Maciakiewicz, Kuratorka wystawy wypowiada się o koncepcie wystawy w następujący sposób:
„Wystawa prezentuje prace poruszające współczesną problematykę ekologiczną jako obszar konfrontacji z wewnętrzną potrzebą wypierania uczucia dyskomfortu i lęku, na rzecz budowania stanu spokoju i równowagi. Trudna świadomość odpowiedzialności wobec aktualnych zagrożeń planety, prowadzi z jednej strony do potrzeby działania, ujawniania problemów i prowokowania rozmów. Z drugiej jednak, zderza się ona z głębokim pragnieniem doświadczania ulgi i pocieszenia. Z tęsknotą za stanem harmonii i wolnym od ciągłej obawy obrazem natury. Ślad tego pragnienia znajdujemy w pokazywanych na wystawie pracach. Wyrzucone na brzeg włókniste kule morskiej Posidonii to kształty odzyskanej nadziei, chwytane w geście ukojenia wewnętrznego niepokoju. To nie tylko podążanie za harmonijną formą rośliny, ale również poszukiwanie rozwiązań w aktualnym stanie wiedzy i badań prowadzonych na rzecz ratowania ekosystemu. To strategia przetrwania, która przecież przyjmuje tu formę paradoksu.
Sztuka jest przestrzenią dialogu, wynikającą z nieoczywistości interpretacyjnych jej samej. Na wystawie to widz, odbiorca sztuki, opowiada swoją własną historię. Współtworzy znaczenia i dokonuje wyborów. Podąża za obawą i troską lub za równowagą i wytchnieniem”.
EMILIA MARYNIAK / EMA MAR
Artystka sztuk wizualnych, malarka i autorka instalacji. W pracy twórczej, obok tradycyjnych technik plastycznych, wykorzystuje materiał roślinny, światło, dźwięk, tekst i ruchomy obraz video. Jej prace bazują zarówno na obserwacji widzialnego świata natury, jak i na analizie wyobrażonego świata fizyki oraz leżących u jej podstaw pojęć filozoficznych. Interesuje się nie tylko strukturą wszechświata, ale też miejscem człowieka w tej strukturze. W swoich pracach stawia pytania o przynależność i tożsamość, szczególnie w kontekście biologicznych uwarunkowań oraz cielesności i jej archetypów.
Absolwentka Chelsea College of Arts – University of the Arts London (artystka sztuk wizualnych, praca magisterska pod kierunkiem Briana Chalkleya i Janette Parris) oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego (historyczka sztuki, praca magisterska pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Poprzęckiej). Ponadto ukończyła Continuing Studies Programme w The Heatherley School of Fine Art w Londynie (pod kierunkiem Tony’ego Motta i George’a Levantisa). Prowadzi liczne wykłady i warsztaty popularyzujące działalność twórczą oraz wiedzę o sztuce, m. in. we współpracy z Muzeum Narodowym MNW. Jest wykładowczynią w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Wystawiała m. in. w Bankside Gallery w Londynie, TRAFO Centrum Sztuki Współczesnej w Szczecinie, Galerii Sztuki Współczesnej WOZOWNIA w Toruniu, Galerii ZAMEK w Reszlu, Centrum Kultury i Sztuki IONION w Grecji (rezydencja artystyczna), Red Gallery w Londynie, Centrala Gallery w Birmingham, MICROACTS Artist Film Festival w Londynie (praca video), Bargehouse Gallery w Londynie, The Isherwood Gallery w Wigan, Menier Gallery w Londynie. Jej prace znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych w Polsce, Anglii, Grecji, Hiszpanii i Austrii.