Komentarz do prac Andrzeja Cieszyńskiego
Prace z cyklu „Figura” są inspirowane rzeźbą Św. Joachima autorstwa J. G. Pinsla genialnego przedstawiciela XVIII wiecznej „Lwowskiej szkoły rzeźby”. Są moją reakcją na to co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Arcydzieła Pinsla zostały cudem uratowane, aczkolwiek poranione, z rewolucyjnej i wojennej nawałnicy XX wieku. Wówczas ta wyjątkowa sztuka została upodlona tak jak wszelkie ludzkie wartości. Głowa Św. Joachima nosi ślady spotkania z barbarzyństwem, które jak wiemy i dzisiaj ma się dobrze.
Prace z cyklu „Muszla” są inspirowane przedmiotem ukształtowanym przez żywe stworzenie. Muszla jest również istotnym elementem tradycyjnej rekwizytorni malarskiej. Konkretna muszla, na którą spoglądam malując i rysując jest częścią rekwizytorni martwych natur Mariana Strońskiego. Ta inspiracja daje mi poczucie uczestnictwa w artystycznym kontinuum, ale też jest początkiem w procesie odnajdywania w sobie poczucia wolności.
Andrzej Piotr Cieszyński
Urodził się w 1962 r. w Przemyślu. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Hermana w 1988 r. W czasie studiów realizował pokazy w Galerii Kont oraz w Galerii Białej w Lublinie (grupa Riders of the Lost Black Volga). Ma w dorobku 20 wystaw indywidualnych m. in. w Galerii Białej w Lublinie, Galerii Miejsce zda(e)rzeń w Chełmie, PGSW w Przemyślu, BWA w Kielcach, Gorlicach, Rzeszowie, Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Parlamencie Europejskim w Brukseli (Belgia), Miscolci Galeria w Miszkolcu (Węgry), Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu oraz udział w ponad 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi: Nagrody Zakup Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Euroregionu Karpaty „Srebrny Czworokąt”, Przemyśl 2003, Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego w 2004 roku. W latach 1999 i 2006 otrzymał Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Przemyśla, w 1997 roku Stypendium Twórcze Wojewody Przemyskiego. W roku 2007 otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności. W 2022 roku został odznaczony honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Współpracował z periodykami „Spojrzenia Przemyskie” i „Nasz Przemyśl”. Od 2023 roku dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Zajmuje się twórczością w zakresie instalacji, malarstwa i rysunku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Elżbieta Cieszyńska
Doktor sztuk plastycznych, grafik, wykładowca akademicki, kurator wystaw. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Pracę dyplomową, uhonorowaną Medalem Rektora ASP, obroniła w pracowni miedziorytu pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana. Ukończyła również Podyplomowe Studia Pedagogiczne w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Jarosławiu. Pracę doktorską obroniła na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zrealizowała ponad 30 wystaw indywidualnych, uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach artystycznych. W 2011 została odznaczona orderem honorowym "Zasłużony dla kultury Polskiej". Otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat - Srebrny Czworokąt oraz dwukrotnie wyróżnienie honorowe w Konkursie im. Mariana Strońskiego.
Jest kuratorem wystaw w Galerii Zamek i Galerii Baszta w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz członkiem redakcji miesięcznika “Nasz Przemyśl”. Pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Sztuk Projektowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.