Eksponaty muzealne nas inspirują


28.08.2021 - 17.10.2021

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowało niecodzienną ekspozycję, opartą na interakcji z użytkownikami Internetu w wyniku ogłoszenia muzealnego projektu on-line. Wystawa jest pokłosiem akcji, której celem było zwrócenie uwagi na piękno i różnorodność regionalnego wzornictwa ludowego.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli od grudnia 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. udostępniało w wirtualnej przestrzeni ciekawe przykłady dekoracji ludowych, zachowanych na eksponatach znajdujących się w jego zbiorach. Zadaniem uczestnika projektu (trzy kategorie: dzieci, młodzież, dorośli) było wykonanie dowolnej pracy artystycznej inspirowanej wzorem lub wzorami udostępnionymi przez Muzeum on-line. Prace mogły być wykonane dowolną techniką, na wybranym przez twórcę przedmiocie lub materiale, tworzywie, np. glinie, szkle, papierze, drewnie. Okazało się, że Muzeum swoją akcją zainteresowało nie tylko mieszkańców Stalowej Woli i okolic, ale także powiatu niżańskiego, sandomierskiego, krośnieńskiego.

Ekspozycja, obok nadesłanych prac dzieci, młodzieży i dorosłych, zaprezentuje także muzealia, które zainspirowały internautów. Wśród dizajnerskich projektów, wyszukanych prac wykonanych przez plastyków, znalazły się również ciekawe realizacje osób, dla których sztuka ludowa jest na co dzień źródłem inspiracji i rozwijania umiejętności i talentów. Ornamenty nie tylko nanoszono na przedmioty, ale również materiały były kształtowane z wykorzystaniem zaproponowanych wzorów. Na wystawie będzie można obejrzeć ciekawą biżuterię i torebki oraz dekoracje dla domu. Młodsi uczestnicy nanosili dekoracje ludowe na papier, glinę, drewno, szkło. Projektowali także nadruki na koszulki, zakładki do książek czy etui na telefon. Niektóre ze wzorów muzealnych szczególnie zainteresowały internautów, co przełożyło się na liczbę prac z ich wykorzystaniem. Zaprezentowane prace oprócz walorów dekoracyjnych będą na pewno spełniać rolę użytkową, np. lampy, lustro, talerze, doniczki czy torby zakupowe.

 

 

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
15 844 85 56

ul. Sandomierska 1

37-450 Stalowa Wola

28.08.2021 - 17.10.2021

wernisaż

27.08.2021

18:00