Wystawa zaskakująco inna niż pozostałe, poza walorami intelektualnymi i estetycznymi, niesie też radość, humor, dowcip i wytchnienie. Prezentuje te dziedziny sztuki, które zdają się najbliższe naszej codzienności.
Jej autorem jest artysta wszechstronny, działający w wielu dziedzinach: jako autor rysunków satyrycznych, ilustracji książkowych, projektów plakatów teatralnych, filmowych, reklamowych, znaków graficznych (m.in. logo zespołu „Perfekt”), okładek płyt, komiksów, scenografii, kostiumów… wymieniać można dłużej. Erudyta, obdarzony błyskotliwym humorem, opartym na skojarzeniach i grze słów. Autor charakterystycznych postaci, przyjaźnie karykaturalnych, przy tym wyrazistych i dowcipnych. Jego rysunki, odnoszące się do współczesności, są
w pewnym sensie satyrycznymi metaforami. Posługuje się znakomitym warsztatem graficznym rysując odręcznie, z precyzją, bez wsparcia nowoczesnej technologii czy programów graficznych.
Edward Lutczyn urodził się 8 czerwca 1947 r. w Heppenheim pod Frankfurtem nad Menem
w Niemczech. Choć rysował od dziecka, pod wpływem rodziców wybrał studia na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pierwszy sukces artystyczny odniósł już w wieku ośmiu lat, gdy wygrał konkurs tygodnika „Płomyczek”. Debiutował w 1971 r. na łamach pisma satyrycznego „Szpilki”. W tym samym roku pojawił się w dwutygodniku „Student” i „Echu Krakowa”. Potem współpracował z wieloma magazynami, takimi jak „Gazeta Wyborcza”, „Playboy”, „Przekrój”, „Reader’s Digest”, „Świerszczyk”, „Wiedza i Życie”, również z magazynami zagranicznymi. Wydał siedem własnych zbiorów rysunkowych, m.in. „Narysuj mnie tato”, „O dziatkach i dziadkach”, „Czarna seria”, „Czarna seryjka dla dzieci”, „Jak po sznurku” oraz album „To tylko żart”. Zilustrował ponad 130 książek dla dzieci, w tym m.in. wiersza Wandy Chotomskiej „Remanent”, „Smok ze smoczej jamy” czy „Kurczę blade!”. Jego ilustracje pojawiały się w popularnej serii książeczek „Poczytaj mi mamo”. Rysował również w programie telewizyjnym „Butik”. Zaprojektował komplet postaci do pełnometrażowego filmu rysunkowego „Dawid i Sandy” oraz do dwóch serii animowanego serialu „Czarodziej Oz” dla łódzkiej wytwórni „Semafor”. Ma w dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych. Brał też udział w ponad 120 zbiorowych. Imponująca jest liczba nagród i wyróżnień, m.in. Złote, Srebrne i Brązowe Szpilki, najlepszy plakat miesiąca (październik 1978), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za najlepiej wydaną książkę („Remanent” W. Chotomskiej-1985), Nagroda Biblioteki Raczyńskich za najlepsze ilustracje do książki dla dzieci („Bractwo Srebrnej Łyżeczki” L. Bardijewskiej -2004), III nagroda w Międzynarodowym konkursie na rysunek satyryczny „Uśmiech Chopina” (2010)
Na wystawie „Rysunki różne…” pokazano ponad 200 prac: projektów plakatów oraz rysunków satyrycznych. Choć autor tego nie deklaruje, jego prace można układać w cykle: „koszulki”, „prace z myśliwymi”, „plansze komiksowe” …., i wg takiego zamysłu powstała aranżacja wystawy. Na zwiedzających czekają też niespodzianki scenograficzne, które mają wciągać widza w zabawę.
Plakat do wystawy powstał w oparciu o projekt okładki popularnej książki dla dzieci Jana Rurańskiego „Dlaczego sól jest słona, czyli odpowiedzi na głupie pytania”.