Muzeum Niepodległości w Warszawie wspólnie z Muzeum Historii Ruchu Ludowego pokaże efekty pracy artystów z plenerów malarskich. To doskonała okazja, by zobaczyć współczesną sztukę inspirowaną klimatem polskiej wsi w XIX i XX wieku.
Obrazy zaprezentowane podczas wystawy przedstawiają codzienność polskiej wsi, która w dzisiejszych czasach została już zapomniana przez młodsze pokolenia, a kojarzy się z fascynacją artystów w okresie Młodej Polski. W dziełach przedstawiono barwne, czasem sielankowe, a czasem ciężkie i pracowite życie mieszkańców wsi w otoczeniu tradycji.
W Galerii Bramie Bielańskiej będzie można obejrzeć m.in. prace Reginy Balinow, Mirosława Mirońskiego, Jacka Macyszyna, Zbigniewa Budzyńskiego, Macieja Milewskiego Katarzyny Popińskiej, Marii-Reginy Niewiadomskiej i wielu innych.
Muzeum Historii Polskiego Ruchu ludowego od 15 lat organizuje plenery malarskie, które mają wspierać artystów pozbawionych mecenatu największych instytucji kulturalnych oraz przypominać o malarstwie realistycznym, które obecnie zostaje wyparte przez bardziej współczesne formy sztuki. W plenerach biorą udział głównie artyści z Polski, choć chętnie przyłączają się do nich także ci z Europy, czy Stanów Zjednoczonych.
Muzeum Niepodległości w Warszawie chętnie przyłączyło się do tej inicjatywy i prezentuje dzieła wykonane w czasie tych spotkań. Wspiera działalność artystów zarówno w Galerii Bramie Bielańskiej jak i Galerii Malarstwa Historycznego, w ramach której powiększa swoje zbiory o kolejne obrazy. W ostatnich latach inspiracjami dla malarzy były sylwetki wybitnych Polaków, np. Władysława Orkana, Tadeusza Kościuszki, czy Henryka Sienkiewicza.
(materały prasowe)