DRAKA W MUZEUM NA DZIEŃ DZIECKA


01.06.2020 - 07.06.2020

Od 1 czerwca, przez siedem kolejnych dni, książkę pt. Draka w Muzeum Agaty Loth-Ignaciuk będzie czytał Łukasz Gaweł, p.o. Dyrektora MNW. Lekturze w odcinkach towarzyszyć będą spacery po galeriach MNW oraz zadania domowe, tematem nawiązujące do przeczytanego fragmentu. Cykl zakończą warsztaty online.

W Dzień Dziecka rozpoczyna się wciągająca, pełna fantazji i przygód intryga w MNW! Codziennie przez tydzień (do niedzieli), o godz. 18.00 na facebookowym profilu muzealnym Łukasz Gaweł, będzie czytał barwną i pełną zwrotów akcji Drakę w Muzeum. To historia dwóch braci, Stefka i Janka, którzy zakładają się ze szkolnymi kolegami, że wkradną się nocą do galerii MNW i wyniosą stamtąd niepostrzeżenie jakieś dzieło sztuki. W wyprawie uczestniczy dziadek chłopców, emerytowany pracownik warszawskiego Muzeum, zachwycony nagłym (choć po dziecięcemu awanturniczym) zainteresowaniem sztuką swoich wnuków. Podczas nocnej wyprawy bracia będą musieli wykazać się sprytem i odwagą. W muzealnych galeriach poznają dzieje Bitwy pod Grunwaldem Matejki, obejrzą Żydówkę z pomarańczami Gierymskiego, portrety ostatniego króla Polski Stanisława Augusta, wedutę Canaletta i malowidła z Faras, będą podziwiać zbiory monet, kolekcje miniatur czy waz greckich. Czy zdołają wynieść z Muzeum dzieło sztuki? Czy zaimponują kolegom ze szkoły?

Dzieci zostaną zaproszone na spacer po galeriach stałych Muzeum, wspomnianych w książce. Zostały też przygotowane, towarzyszące poszczególnym odcinkom, zajęcia dla najmłodszych, związane tematycznie z przeczytanym fragmentem: kolorowanki, quizy i inne wymagające kreatywności zadania do wykonania w domu. Dzieci będą mogły śladami Stefka i Janka przejść przez labirynt muzealnych sal, wczuć się w rolę strzegących ich bezpieczeństwa strażników, wytężyć słuch, nasłuchując niepokojących dźwięków, zrobić kapelusz w kształcie zainspirowanym nakryciem głowy polskiego króla oraz dokładnie poznać niektóre obrazy z kolekcji MNW. Na zakończenie całej tej draki dzieci wezmą udział w wirtualnych warsztatach na żywo, które odbędą się w niedzielę 7 czerwca o godz. 11.00.

Książka Draka w Muzeum autorstwa Agaty Loth-Ignaciuk ukazała się nakładem Wydawnictwa Druga Noga. MNW jest patronem publikacji.
Ilustracje pochodzą z książki.

 

Muzeum Narodowe w Warszawie
+48 22 621 10 31, +48 22 629 30 93

Al. Jerozolimskie 3

00-495 Warszawa

01.06.2020 - 07.06.2020

wernisaż

01.06.2020

18:00