Dorota Łapa-Maik. Odnajdując boginię


12.04.2024 - 12.05.2024

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z twórczością Doroty Łapy-Maik, artystki działającej od kilku lat w Krakowie i malującej pełne ekspresji wielkoformatowe pejzaże abstrakcyjne. Na wystawie zaprezentowane zostaną najnowsze, tegoroczne obrazy artystki uzupełnione o kuratorski wybór prac z lat 2020-2023.

Malarstwo Doroty Łapy-Maik odzwierciedla jej życiową filozofię. Twórczość artystyczna i codzienne doświadczenia są dwiema spójnymi, przenikającymi się ze sobą płaszczyznami, z których wyłania się obraz kobiety poszukującej, świadomej, pełnej pasji i celebrującej życie.

Artystka maluje, łącząc swoje doświadczenie i wiedzę z intuicją. Otwarta na nieprzewidywalność procesu tworzenia, na ogół przystępuje do niego bez szczegółowych planów. Kieruje się swobodnym przepływem, impulsem i improwizacją. Podążając za wewnętrzną potrzebą ekspresji świadomie mierzy się z chaosem, przypadkowością i nadmiarem.

Eksplozja żywych i intensywnych tonacji, ekspresyjnie wyrażonych poprzez spontaniczne pociągnięcia pędzla, emanuje z obrazów artystki. Kolor na obrazach Łapy-Maik jest jak energetyczny wulkan barw, oddający żywiołowość jej osobowości. To magnetyczna siła przyciągająca oko widza. Hipnotyzujący, niemalże fluorescencyjny róż, odważnie zestawiony z kobaltem i turkusem, jest jak barwny talizman, ładujący ludzkie zasoby. Otwarte kompozycje i dynamiczna linia o nierównych konturach, pozwalają barwom swobodnie przepływać, tworząc obrazy o szerokim spektrum interpretacji.

W najnowszych pracach artystka sięga po archetypy mitologicznych bogiń, o których opowiada tak: „W ujęciu feministycznym Medea przed Eurypidesem nie była dzieciobójczynią, ale potężną czarodziejką i kapłanką (bogini Hekate). Miała moc odmładzania i regeneracji, przywracania płodności, zaklinała węże, znała tajemnice ziół, łączyła energie Słońca i Księżyca. Obok niej wyłoniły się dla mnie kolejne potężne boginie i feministyczne reinterpretacje ich mitów i związanych z nimi archetypów: w pierwszym rzędzie właśnie Hekate i Demeter. Poczułam się zafascynowana”.

Malarstwo Łapy-Maik jest opowieścią o przemianie i poszukiwaniu. Zwracając się do na nowo opowiadanych mitów, w których boginie odzyskują swoją dawną potęgę i niezależność, poszukuje ich własnej interpretacji. Jest to droga pełna zakrętów i przygód, a obrazy, które można oglądać na wystawie są jak wybrane kadry z różnych etapów tej fascynującej podróży.

kuratorka: Izabela Rogala

 

Dorota Łapa-Maik (ur. 1971, Poznań)
Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na wydziale filologii hiszpańskiej oraz Studium Akademii Fotografii w Krakowie, współtworzyła kolektyw fotograficzny prowadzony przez Zbigniewa Pozarzyckiego. Pobierała nauki malarskie w pracowni dr. Tomasza Wełny w Krakowie w latach 2012 - 2016. Jej twórczość inspirowana jest człowiekiem i ruchem, bada przekazy, które przychodzą przez emocje. Dwukrotnie odbyła roczny Creative Visionary Program (edycje 2021 i 2022), prowadzony przez kalifornijskiego artystę, Nicholasa Wiltona. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, jak na przykład: 2023 „New Day”, Galeria Apteka Sztuki, Warszawa; 2021 „Minimalizm i ekspresja”, Vinci Art Gallery, Poznań; 2020 „Połączenia, przepływy, relacje”, Galeria u Jezuitów, Poznań.

Zdjęcie powyżej: Dorota Łapa-Maik, Wieczny pejzaż z różowym słońcem (2), 2024, akryl, pastel i marker na płótnie, 120 x 100 cm


Dorota Łapa-Maik, Przesilenie letnie, 2024, akryl i pastel na płótnie, 120 x 100 cm


Dorota Łapa-Maik, I Love U, 2024, akryl i pastel na płótnie, 120 x 100 cm


Dorota Łapa-Maik, Dzikie orchidee, 2024, akryl i pastel na płótnie, 120 x 100 cm

Defabryka

ul. Duchnicka 3

01-796 Warszawa

12.04.2024 - 12.05.2024

wernisaż

11.04.2024

19:00