Księżyc od dawna jest symbolem zmienności i cykliczności w życiu człowieka, umierania i odradzania się, naprzemiennych okresów wzrostu i odpoczynku. Wpływ na kult Księżyca miała przede wszystkim jego przejawiająca się w naturze cykliczność. Jego fazy regulowały czas: to od nich uzależnione były przypływy i odpływy, zasiewy i zbiory, deszcze i wiatry, czas płodności i jałowości. Wszystkie te aspekty, mocno związane z niemal każdą dziedziną ludzkiego życia, sprawiły, że Księżyc stał się przedmiotem kultu już we wczesnym neolicie, a w większości kultur uważany był za boginię. Do dzisiaj wiara w jego magiczną moc i oddziaływanie na los człowieka jest powszechnie praktykowana.
Kiedy patrzymy w niebo i śledzimy cykle Księżyca, blisko nam do rozmyślań o Ziemi, o naturze i o tym, co sprawia, że jesteśmy żywi. Przypomina o tym skupiona na odnajdywaniu naturalnej harmonii twórczość trzech artystek.
Wydarzenia specjalne:
czwartek 28.09.2023:
g.20.00 - spotkanie autorskie z Marianną Stuhr i Anastasią Rydlevskaya
g.20.30 - Anastasia Rydlevskaya performance
piątek 29.09.2023
g.19.00 - Anastasia Rydlevskaya performance
Kuratorka: Eleonora Bojanowska
Wystawa jest częścią drugiej edycji FRINGE Warszawa (28 września - 1 października, 2023) – wydarzenia, które buduje platformę dla niezależnych i niekomercyjnych miejsc i inicjatyw funkcjonujących poza stołecznymi instytucjami sztuki współczesnej, jej establishmentem i komercyjnym obiegiem.