Dominika Fedko-Wójs. Malarstwo


20.02.2020 - 20.03.2020

Od 20 lutego w Galerii Szalom w Krakowie można oglądać wystawę indywidualną malarstwa Dominiki Fedko- Wójs, absolwentki wydziału grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.  To prezentacja 35 obrazów artystki, głównie abstrakcji, choć silnie zakorzenionych w martwej naturze. Większość prac wykonano w technice akrylu i kolażu, są też pojedyncze obrazy olejne.

Prace autorki szukają jedności kolorystycznej, współpracy form i znaków, ale też dynamiki i wielowymiarowego przekazu. Intencją artystki jest zacieranie świadomości przedmiotów-kształtów „znanych”- poznanych jako odpowiadające konkretnym rzeczywistym obiektom, tak, aby odbiorca mógł oddać się czystemu odczuciu kolorów czy zestawień barw oraz nadać dziełu własne interpretacje i znaczenia. To malarstwo czerpiące z tego co naturalne, pochodzące z natury, ludzkie, skłaniające się raczej do wiejskości i początków, niż nowoczesności i industrializmu.

Na co dzień Fedko-Wójs związana jest od 2016 roku z agencją brandingowa Admind Branding & Communications, która powstała w 2010 roku w Krakowie. Firma obecnie posiada też biura w  Warszawie, Amsterdamie i Zurychu, zatrudniając ponad 100 osób.  Specjalizuje się w działaniach z zakresu strategii marki, rebrandingu, projektowania oraz brand experience i web agility. Dominika Fedko- Wójs w agencji zatrudniona jest na stanowisku grafika. Jest autorką layoutu strony internetowej admindagency.com, zajmowała się rozwijaniem identyfikacji agencji, współpracuje również z grafikami w momencie tworzenia ilustracji. Specjalizuje się w animacji, projektowaniu storyboardów, składzie tekstu.

Dominika Fedko-Wójs ( ur. w 1992 r.) mieszka i tworzy w Krakowie. W 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Grafiki.
Za swoją magisterską pracę dyplomową otrzymała Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Willi prof. Karola Estreichera w Krakowie wystawianą w krakowskim Pałacu Sztuki. Fedko-Wójs brała udział w kilku wystawach zbiorowych: w 2017r.  w Nowym Sączu, w 2016r. w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach wystawy książek artystycznych, w 2015r. w ramach III edycji Krakow Photo Fringe. Poza malarstwem zajmuje się grafiką ( także użytkową w krakowskim zespole brandingowym Admind), książką artystyczną, ilustracją i animacją. Film animowany "Masterclass", który współtworzyła, został filmem otwarcia Festiwalu Filmowego w Gdyni w 2018 roku, był też prezentowany na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym, oraz na festiwalach w Cieszynie, Bułgarii i Norwegii.

Galeria Szalom
(012) 430-65-05

ul. Józefa 16

31-056 Kraków

20.02.2020 - 20.03.2020