Doświadczenia odciskają się i są utrwalane przez artystów, na wiele rozmaitych sposobów. Dominik Woźniak swoje codzienne przeżycia i obserwacje zapisuje ołówkiem i farbą. Prezentowane na wystawie prace są rodzajem dziennika, a każdy obraz jest datowany i dodatkowo jeszcze opisany. Zazwyczaj powstają pod wpływem ulatującej codzienności. Na wystawę zatytułowaną „Doświadczenia”, złożyły się szczególne dzieła artysty, powstałe w niezwykle burzliwej pierwszej połowie 2020 roku.
Główną inspiracją w twórczości Dominika Woźniaka jest codzienność i interakcje z otaczającym światem. Kolory i faktury, to efekt obserwacji i doświadczania natury, która pozwala odpowiednio ukierunkować emocjonalną warstwę dzieł.
Pobudzana wyobraźnia artysty wydobywa rozmaite formy i konteksty, przedstawiając je za pomocą malarskiego języka. Woźniak całkowicie odszedł od tego co dostrzegalne, na rzecz samych doznań wyobrażeniowych i emocjonalnych. Na jego twórczość bezpośrednio wpływają czynniki zewnętrzne, takie jak pora dnia, czy temperatura. Ich zmienność kształtuje koncepcję dzieł, a tym samym wykonanie malarskich kreacji. Tworzone formy, pomimo pozornych ograniczeń wizualnych opowiadają o emocjach. Tło, złożone zwykle z plam barwnych z umownie zaznaczoną linią horyzontu – stanowi dalszy, mniej znaczący plan. Pejzaż zostaje przefiltrowany, nie rozpraszając odbiorcy szczegółami krajobrazu.
Syntetycznie ujętym formom nadaję geometryczny zarys. Charakter czy wiek postaci określam przez akcentowanie stabilności, ciężaru topornych brył i przeciwstawianie im tych lżejszych i mniejszych. Bloki bywają porysowane, pęknięte, mają rozmaite niedoskonałości, które przylgnęły do nich z czasem – zupełnie jak do człowieka.”
Proces twórczy to droga podzielona na kilku etapów, często odmiennych w swoim charakterze i o różnej częstotliwości. Wspomnienia, szkice, luźne notatki, zapis bezpośrednich i pośrednich doświadczeń, składają się na finalne dzieło.
Towarzyszące postaciom teksty, wpisane bezpośrednio w kompozycje, nie starają się stanowić elementu świata przedstawionego czy zniechęcać widza do samodzielnego myślenia. Są jedynie dodatkiem, często przeznaczonym głównie dla mnie dla podtrzymania, zapamiętania sytuacji. Komentarze wzbogacają powściągliwe obrazowanie. Zarysowują historie, które wydarzyły się w życiu, są wynikiem licznych spotkań, konfrontacji charakterów, obserwacji rodziny, znajomych – którzy dosłownie odnajdują siebie w realizacjach.
Dominik Woźniak