Krzysztof Nowicki. Dialektyka obrazu


07.03.2020 - 07.04.2020

ART HUB Rydzowa to nowa przestrzeń dla kultury w Łodzi, 

w kontrze do apanaży i pasaży, z dala od modnych centrów, w sercu płynącego leniwym życiem swoich mieszkańców Teofilowa. 

W założeniu skromna i kameralna, niewymuszona i niezobowiązująca, peryferyjna i wycofana, powstała z oddolnej inicjatywy, jako miejsce po prostu przychylne sztuce. 

Galeria dedykowana jest zwłaszcza pokoleniu młodych twórców, reprezentujących interesujące postawy artystyczne, ale nade wszystko ceniących niezależność i swobodę twórczą. Zgodnie z intencją założycieli ma to być przestrzeń inspirująca do działania, otwarta na dialog i kreatywną wymianę myśli. Galeria stawia sobie za cel wspieranie peryferiów sztuki poprzez prezentację twórczości nietuzinkowej i wymagającej, radykalnej i antycypującej nowe zjawiska, nierzadko też sytuującej się poza tzw. obiegiem.

Swoją działalność ART HUB rozpoczyna od Dialektyki obrazu – wystawy, która prezentować będzie twórczość dwóch wyróżniających się na rodzimej scenie plastycznej artystów – łodzianina Piotra Pasiewicza (ur. 1979 r.) oraz pochodzącego z Gdańska Krzysztofa Nowickiego (ur. 1988 r.). Ich twórcze drogi po raz pierwszy skrzyżowały się podczas finału 12 edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Od tamtej pory, wzajemnie siebie ciekawi, pozostają w stałym kontakcie. Aktualna ekspozycja stanowi pierwszą wspólną konfrontację ich dotychczasowych poszukiwań.

Krzysztof i Piotr reprezentują dwa odrębne światy malarskie. Dwubiegunowość tych światów, dychotomia ich procesów tworzenia, ścieranie się przeciwieństw Logos i Mythos na gruncie medium malarskiego jest motywem przewodnim narracji wystawy. Podejmie ona próbę odnalezienia wspólnego mianownika pomiędzy afektywnym i żywiołowym biomorfizmem Piotra Pasiewicza, a entropiczną i analityczną figuracją Krzysztofa Nowickiego. Choć nie jest wykluczone, że dialektyka obrazu okaże się silniejsza.

Barbara Haręża

 

Krzysztof Nowicki, ur. w 1988r. w Bydgoszczy. W 2013 roku obronił dyplom ASP w Gdańsku na kierunku Malarstwo, w pracowni prof. Teresy Miszkin. Zdobywca Grand Prix Artystycznej Podróży Hestii(2013) oraz III Pomorskiego Triennale Sztuki w PGS Sopot(2019). Jego obrazy znajdują się m.in. w kolekcji muzeum Narodowego w Gdańsku (2017). Obecnie jest doktorantem gdańskiej ASP.  Mieszka i tworzy w Gdańsku.  

Piotr Pasiewicz, ur.w 1979r.  w Łodzi. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie w 2013 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa I (Otwarta Księga) u prof. Andrzeja M. Bartczaka. W swojej twórczości wykorzystuje różne media, tj. grafikę warsztatową, malarstwo, rysunek, performans, wideo-art oraz krótkie formy filmowe. Na swoim koncie ma liczne wystawy indywidualne oraz zbiorowe w Polsce i za granicą. W 2011 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2013 został finalistą 12. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Mieszka i pracuje w Łodzi.

ART HUB Galeria
667 009 204

Rydzowa 10

91-312 Łódź

07.03.2020 - 07.04.2020

wernisaż

07.03.2020

18:00