Druga odsłona polsko-ukraińskiego projektu Dear Future jest opowieścią o próbie kolektywnego budowania nowej lepszej przyszłości w kontekście trwającej wojny w Ukrainie.
Yulia Krivich i Anita Nemet, ukraińskie artystki wizualne i kuratorki, ponownie zaprosiły polskich i ukraińskich artystów oraz artystki do zastanowienia się, jakie narzędzia artystyczne są dostępne do tworzenia nowej przyszłości. Wystawa „Dear Future” prezentowana w styczniu 2023 roku w przestrzeniach publicznych Warszawy przenosi się w listopadzie 2023 roku do Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.
Yulia Krivich i Anita Nemet, kuratorki wystawy:
Droga Przyszłości,
„Chcielibyśmy się nauczyć nie bać planować na wiele lat do przodu, nie bać się marzyć i podejmować długofalowych działań” – napisała Wiktoria Amelina, ukraińska pisarka, która zmarła 1 lipca 2023 roku w szpitalu w wyniku obrażeń odniesionych podczas rosyjskiego bombardowania w Kramatorsku.
Dla nas, osób z Ukrainy, przyszłość pozostaje niepewna dopóki trwa rosyjska inwazja. Każda praktyka kuratorska czy artystyczna blednie w obliczu ostrzałów, tortur, masowych deportacji i niezliczonych zbrodni wojennych. Gdy otwieraliśmy pierwszą edycję wystawy na ulicach Warszawy w styczniu 2023 roku, zwracanie się ku przyszłości było gestem terapeutycznym. Półtora roku po inwazji, po pierwszym szoku, nastąpiła faza okrutnej „normalizacji” sytuacji wojennej. Pojawiły się pierwsze praktyki odbudowy i refleksje o przyszłości kraju, regionu i Europy.
Na wystawie w Galerii Bielskiej BWA – Willi Sixta piszemy „list do przyszłości”, prezentując wypowiedzi kolektywów twórczych, osób artystycznych, architektów oraz wolontariuszek z Ukrainy i Polski. Ich postawa i praktyki prezentują różne strategie długofalowej odbudowy i pomocy. Podejmują zagadnienia migracji, ekologii, praktyk dekolonialnych oraz kolektywnej opieki. Zastanawiamy się, jakie narzędzia są dostępne w „arsenale” artystycznym do tworzenia nowej przyszłości.
W wystawie uczestniczą: Livyj Bereh, Pamela Bożek, Brda / Okno Project, Alicja Czyczel, Fantastic Little Splash, Nazar Furyk, Danylo Halkin, Maria Matiashova, Małgorzata Mycek, Marta Romankiv, Anna Sydorenko, Weronika Zalewska.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 24 listopada 2023 roku o godz. 18.00, w Willi Sixta (ul. A. Mickiewicza 24, Bielsko-Biała). Tego samego dnia, po otwarciu wystawy, planowany jest performans Alicji Czyczel pt. „Nasiąkać światłem”.
Następnego dnia po wernisażu, w sobotę 25 listopada o godz. 12.00, organizatorzy zapraszają na Eurowarsztat Marty Romankiv dla osób z doświadczeniem migracji. Uczestnicy warsztatów zastanowią się nad pojęciem europejskości i wypracują możliwe wizje przyszłości. Zgłoszenia przyjmowane są do 23 listopada 2023 roku pod adresem e-mail: j.oginska@galeriabielska.pl
Natomiast o godzinie 15.00 w sobotę 25 listopada po wystawie oprowadzi w języku polskim kuratorka Yulia Krivich.
Wystawie towarzyszy Akcja zbiórki używanych okien dla Ukrainy organizowana przez Fundację BRDA. Od 3 października 2023 roku do 24 lutego 2024 roku można przekazywać okna – te pochodzące z demontażu, rozbiórek i remontów, ale także te prosto od dystrybutorów i producentów. Część z nich znajdzie się na ekspozycji wystawy Dear Future vol. 2, a po jej zakończeniu okna trafią do osób poszkodowanych podczas trwającej wojnie w Ukrainie.
Artystki, artyści i osoby artystyczne: Livyj Bereh, Pamela Bożek, Brda / Okno Project, Alicja Czyczel, Fantastic Little Splash, Nazar Furyk, Danylo Halkin, Maria Matiashova, Małgorzata Mycek, Marta Romankiv, Anna Sydorenko, Weronika Zalewska.
Danylo Halkin, „Optical Prostheses”, 2022, instalacja z lightboxem
Livyj Bereh, „Bez kożucha, chleba, obrusa, bukietu kwiatów i krzyża”, 2022-2023, fotografia
Marta Romankiv, „Portret Abdallah Razik Omar” z projektu „Eurowarsztat”, 2022-2023, fotografia