Shefter Gallery w Krakowie zaprasza 12 września 2020 o 20:00 na wernisaż wystawy malarstwa Dawida Czycza „Golden Years: Are You Ready?“.
Koncept wystawy: Mariusz Horanin
Kuratorzy: Agnieszka Gołębiewska i Mariusz Horanin
Golden Years to cykl najnowszych obrazów Dawida Czycza, które są malarską opowieścią o naszej współczesności. Epoce nadmiaru wirtualnych bodźców i realnych zagrożeń. Świecie zalanym kolorowym światłem z ledowych ekranów, w którym umiejętność symultanicznego reagowania na szybkie komunikaty stała się kluczową kompetencją umożliwiającą przetrwanie. I są fantazją naszej zglobalizowanej popkultury. To artystyczne spojrzenie na Zeitgeist i life style dnia dzisiejszego. I zapewne na nasze przyszłe Lata Dwudzieste. Ale wszystko po kolei. I koniecznie symultanicznie, tak jak poprowadzona jest narracja na obrazach Dawida.
Dawid Czycz operuje w swoim malarstwie językiem emoji i memów, czyli szybkich komunikatów wizualnych, które w ostatnich latach zawładnęły naszą komunikacją cyfrową. I z wirtuozerią malarską wykreował z nich własne imaginarium. Figurację malarską par excellence. Nowe wspaniałe światy, które powstają w intuicyjnej reakcji na bodźce realne i wirtualne. W tym procesie artystycznej kreacji podąża zawsze za własną fantazją: fantazją artysty żyjącego w erze komunikacji cyfrowej i zglobalizowanej popkultury. Wszyscy pokochaliśmy przecież emoji, memy czy gify – są szybkie na jedno kliknięcie i od razu poprawiają nam humor. Ale w malarstwie Dawida Czycza jest to zawsze radość krytyczna wobec świata, który na naszych oczach zamienił się w kolorowy świat popkultury z lajkowanymi obietnicami szczęścia. Obrazy Dawida opowiadają bowiem o współczesnych nastrojach poczucia zagrożenia i o naszych rozpalonych do granic wytrzymałości emocjach. I jednocześnie jest w nich dążenie do pokazania piękna, w czym wyraża się największe szaleństwo naszych czasów: jeśli nasz świat stał się straszny, to powinien przynajmniej wyglądąć pięknie.
Dryfując w wirtualnym oceanie staramy się złapać balans niezbędny do przeżycia we współczesnym świecie. Nasz lifestyle to taka ciągła układanka: wszystko nam się rozpada i układa na nowo - i to my sami musimy zawsze poskładać wszystko w całość. Z pomocą przychodzi jednak symultaniczność i multitasking: umiejętność szybkiego reagowania na wielość bodźców i jednoczesnego prowadzenia wielu narracji. Właśnie tak, jak symultanicznie poprowadzona jest narracja na obrazach Dawida. Dynamiczne kompozycje obrazów zachowują bowiem zawsze uniwersalną harmonię. I niczym ekrany smartfonów świecą ledowym światłem, które w ostatnich latach odrealniło naszą rzeczywistość. Żyjemy przecież w czasach ledowego baroku. Welcome to Golden Years!
Mariusz Horanin