To pierwsza, autorska wystawa Dariusza Jasaka w Polsce. Dotychczasowe, odbywały się za granicą - w Amsterdamie, Antwerpii, Stuttgarcie i we Florencji.
Jego prace opublikowane zostały m.in. w Vanity Fair France, Broad Magazine, Elle Man Poland i w vouge.pl - z cyklem zdjęć o Katowicach, Wrocławiu i Gdyni. Fotografie ilustrujące Amsterdam, Paryż, Meksyk czy Jezioro Como umieszczone są w albumach renomowanego Wydawnictwa Assouline.
Na zbliżającej się wystawie zostaną zaprezentowane prace z ostatnich czterech lat. Od 2021 roku pracuje nad autorskim, zaprezentowanym na wystawie we Florencji, projektem “High Dimension”, w którym wykorzystuje nowe technologie. Jasak od 2016 roku mieszka we Włoszech. Jako baczny obserwator fotografuje miejskie pejzaże; są to ludzie, architektura, detale, które tworzą atmosferę kraju wypełnionego południowym słońcem. Artysta dużo podróżuje. W trakcie kolejnych wyjazdów zaczęły powstawać zdjęcia, które przeciwstawiają się atmosferze dolce vita i pokazują inny obraz miejskich metropolii. Są one bardzo zagęszczone, architektura bywa surowa i chaotyczna, i co więcej bardzo zuniwersalizowana. Na wystawie w HOP zostaną zaprezentowane dwa cykle prac - włoskie impresje oraz “maszyny do mieszkania”. Włoskie impresje skupiają się na detalach i takich elementach, które wymagają kontemplacji szerszej niż turystyczne oko. To ujęcia budynków, zatopione w bogatym pejzażu ornamenty lub mała architektura, albo po prostu fragment kotar, które w południowym słońcu wyglądają jak wykuta rzeźba w marmurze. „High Dimension” to przyjrzenie się fasadzie jednego z setek wieżowców w taki sposób, w jaki nigdy nie został postrzegany, przez pryzmat dekoracyjnej multiplikacji.
Wykorzystanie komputerowej techniki do stworzenia wizji takich fasad, które przypominają nam codzienny widok szklanych wieżowców męczy oko i przyprawia o zawrót głowy, tak samo jak nienaturalnie duże budynki, których nie jesteśmy w stanie objąć jednym spojrzeniem. Praca ociera się o
tradycję op-artu wykorzystując zjawisko powidoków.
Artysta bada, w jaki sposób urbanistyka wpływa na życie ludzi, szczególnie w wymiarze globalizacji - po rewolucji industrialnej i idącym za nią postępie technologicznym, architektura na całym świecie wydaje się dążyć w tym samym kierunku, a ta historyczna, tradycyjna, staje się dla nas ostoją i symbolem rozwoju cywilizacji. Oba cykle będą zestawione ze sobą celowo nie tylko tematem, ale i przestrzenią wystawienniczą. Jedna z nich zostanie zaprezentowana w designerskim i klimatycznym lobby, a druga w surowej i industrialnej przestrzeni na 4. piętrze budynku (nazwa). Oba cykle powstają też z wykorzystaniem innych technik fotograficznych. Seria “High Dimension” powstała przy użyciu zdjęć elementów architektonicznych i multiplikację przy użyciu nowych technologii. Prace włoskie powstały przy użyciu klasycznej fotografii i odwołują się tym samym do tradycji przedstawionych na nich obiektów.
Wystawa została zrealizowana w ramach rezydencji artystycznej - gastronomicznej w wyniku synergii dwóch miejsc - LUPO i HOP oraz dzięki gościnności zarządcy budynku - Syrena Real Estate. W efekcie współpracy możliwy był pobyt Dariusza Jasaka w Apartamencie Artystycznym, czyli mieszkaniu zaadaptowanym w HOPie specjalnie na cele związane z kulturą i sztuką. HOP przy ul.Chmielnej 132/134 to designerski biurowiec z kreatywną i otwartą na miasto przestrzenią, która tętni życiem kulturalnym. Wspólnie z restauracją LUPO Pasta Fresca, znajdującą się w tym samy budynku, tworzą miejsce jest miejscem organizacji wielu wydarzeń artystycznych i ciekawym kontekstem do prezentacji dzieł sztuki.