19 maja o godzinie 17.00 zostanie otwarta w galerii MYSIA 3 wystawa przedaukcyjna prezentująca wybrane prace polskich artystów z katalogu ANS AZURA. Tego samego dnia rozpocznie się prelicytacja online. Wystawę będzie można oglądać do 22 maja.
Aukcja „Polscy artyści w centrum uwagi – powojenne pokolenie w Europie Środkowo-Wschodniej" rozpocznie się 26 maja o godz. 18:00.
Katalog aukcyjny: https://artinfo.pl/katalogi-aukcyjne/polscy-artysci-w-centrum-uwagi-powojenne-pokolenie-w-europie-srodkowo-wschodniej
Tadeusz Kantor, Natalia LL, Edward Dwurnik, Jan Dobkowski, Ryszard Winiarski i Jerzy Nowosielski. To tylko kilka nazwisk artystów, których prace wystawione będą na aukcji. W sumie w ofercie znajdzie się ponad 20 dzieł polskich twórców współczesnych.
“Ans Azura kładzie szczególny nacisk na powojenną oraz współczesną sztukę z perspektywy artystów, którzy dzięki zaangażowaniu i bogactwu swojej pracy, wywarli znaczący wpływ na sztukę Europy Środkowo-Wschodniej oraz Bliskiego Wchodu. Nasza platforma opiera się na trzech aspektach: aukcjach online, sprzedaży prywatnej oraz organizacji wystaw online. Wraz ze wzrostem zainteresowania sztuką artystów pochodzących z wspomnianych regionów, mamy nadzieję, że Ans Azura stanie się pomostem pomiędzy rynkiem zachodnim, wschodnim i bliskowschodnim. To szansa nie tylko na odkrycie bogatego dorobku sztuki, ale i okazja dla nowych odbiorców na wzięcie udziału w naszym przedsięwzięciu bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdują” - Andreea Stanculeanu prezes domu aukcyjnego ANS AZURA.
Dom aukcyjny ANS AZURA swoją działalność rozpoczął w 2021 roku i jest projektem o zasięgu międzynarodowym nastawionym na rynek Europy Środkowo-Wschodniej i Środkowej. W ofercie ANS AZURA znajdują się dzieła klasyków sztuki powojennej i współczesnej. Aukcje i sprzedaż prywatna prowadzone są w formule online.
Na pierwszych dwóch aukcjach dedykowanych najważniejszym artystom z Europy Środkowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu sprzedano w sumie 85% ze wszystkich wystawionych obiektów. Na jednej z nich udało się ustalić nowy rekord sprzedażowy dla Jana Dobkowskiego - praca jednego z najważniejszych współczesnych polskich artystów, “Oderwanie” (1959) osiągnęła wynik 61 tys. euro przy estymacji wynoszącej 38-42 tys. euro.
Zdjęcie powyżej: Tadeusz Kantor, Peinture (1958), źródło: ansazura.com
Edward Dwurnik, Plac Zwycięstwa (1982), źródło: ansazura.com
Jerzy Nowosielski, Abstrakcja (1958), źródło: ansazura.com
Jan Dobkowski, Ciepłe miejsce (1971), źródło: ansazura.com
Ryszard Winiarski, Obiekt przestrzenny (1977), źródło: ansazura.com
Natalia LL, Sztuka postkonsumpcyjna (1975), źródło: ansazura.com
Antoni Starczewski, źródło: ansazura.com
Tomasz Żołnierkiewicz, źródło: ansazura.com
Rafał Bujnowski, źródło: ansazura.com
Jan Ziemski, źródło: ansazura.com
Łódź Kaliska, Wachlarz, 2004, źródło: ansazura.com
Tomasz Żołnierkiewicz, źródło: ansazura.com
Henryk Stażewski, źródło: ansazura.com
Zdzisław Beksiński, źródło: ansazura.com
Edward Dwurnik, źródło: ansazura.com