Wystawa CZARNY PEJZAŻ


20.10.2019 - 03.11.2019

Zaproszone do udziału w wystawie artystki, reprezentujące cztery dziedziny w sztuce, odpowiadają w niejednoznaczny sposób na zaproponowany wspólny temat „Czarny Pejzaż”. Kuratorski tytuł wywiódł się z fascynacji kolorem, ale i równoczesnej przewrotności podejścia do czarnej barwy. W sztuce wizualnej od zawsze ważny jest kolor, natomiast odmienne wizje artystek zachęcają do ponownej i głębszej eksploracji w obrębie zagadnienia, poszerzając wiedzę i odkrywając nowe czasami indywidualne podejście. Możliwa forma artystycznej interpretacji pobudza do szerokich poszukiwań i niestandardowych rozwiązań zarówno twórcę jak i widza. Tak jak przewrotny jest temat wystawy o możliwym widoku lub jego braku, być może kojarzący się czasami pesymistycznie czy mrocznie, tak w nowym metaforycznym odbiciu lub świeżej interpretacji jest szansa, że dostrzeżecie Państwo jasną stronę czerni w przestrzeni.

Adres wystawy: podziemia Hali Targowej Gdynia w przestrzeni Halo Kultury wejście od ul. 3 Maja 2

Kuratorka: Anna Julia Lewandowska Polska, One Gallery

Artystki biorący udział w wystawie :

Barbara Kinga Marchwicka – rzeźba
Architektka i urbanistka miasta. Absolwentka Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej. Z przekonania samorządowiec. Miłośniczka dobrego życia. Od 8 lat tworzy w Gdyni. Z racji doświadczenia zawodowego, ulubiony materiał twórczy: miejsca.

Joanna Borowiec – fotografia
Absolwentka Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, praca dyplomowa w Pracowni Fotografii Kreacyjnej i Ekspresyjnej pod kierunkiem dr Izabeli Jaroszewskiej. Członek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Miłośniczka fotografii analogowej, średnio i wielkoformatowej. Używa historycznych i alternatywnych procesów fotograficznych. Głównym tematem jej zdjęć jest fotografia humanistyczna, człowiek, portret.

Tina Janusz – malarstwo
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (ówczesna PWSSP), w której uzyskała dyplom na wydziale Rzeźby w 1986 r. Mieszka i tworzy w Gdyni Orłowie, w malowniczej pracowni na poddaszu dawnego Domu Kuracyjnego, w sąsiedztwie plaży i orłowskiego molo. Jej prace są częścią licznych prywatnych kolekcji, w kraju i zagranicą.

Justyna Olimpia Zając –video
Operatorka, reżyserka filmów dokumentalnych, filmowiec, twórca wizualizacji. Współautorka zdjęć do filmu „Wolność jak płomień”, nagrodzonego w 2010 r. w Los Angeles na Cinema Festiwal of Hollywood. Realizuje liczne reportaże i filmy dokumentalne min. dla TVP kultura. W centrum jej zainteresowań twórczych jest przede wszystkim malarstwo i sztuka współczesna.

 

wernisaż

19.10.2019

19:00