Wystawę, która tropi nieoczywiste relacje między obrazami malarskimi i fotograficznymi, przygotowaliśmy we współpracy z berlińską galerią Persons Projects.
RANDKA W CIEMNO
Malarstwo i fotografia – od chwili narodzin tej drugiej – pozostają w miłosnym uścisku. Służą sobie nawzajem, inspirują i wymieniają rolami. Ta intymna relacja ma wszakże w sobie coś wstydliwego, bo kochankowie nie lubią pokazywać się razem. Wystawa “Konstelacje” próbuje przełamać to tabu. Pokazujemy obok siebie obrazy i fotografie jako osobne i wolne od zależności byty - nie znały się, ani nie widziały wcześniej nawzajem, choć opowiadają podobne historie. Prace 19 artystek i artystów zestawiliśmy w pary na zasadzie ćwiczenia z wyobraźni i dla szczególnego doświadczenia: w jaki sposób fotograficzne i malarskie widzenia świata mogą wzajemnie się dopełniać, zachowując przy tym całkowitą autonomię?
KANNISTO vs MACIEJOWSKI
Sanna Kannisto i Marcin Maciejowski są portrecistami o szczególnej wrażliwości. Fotografie Kannisto powstają w plenerze z wykorzystaniem przenośnego studio, do którego artystka zwabia ptaki na krótką chwilę wykonania zdjęcia. Maciejowski, przy malowaniu swoich obrazów wspiera się fotografiami konkretnych osób, a każdy ruch pędzla jest tu starannie przemyślany i wystudiowany. W obu przypadkach kluczowe zdaje się napięcie pomiędzy obrazem żywej istoty, a życiem zatrzymanym w nieruchomym kadrze, między portretem bliskiej osoby, a encyklopedycznym wyobrażeniem konkretnego gatunku.
DAWICKI vs SASNAL
Prace Oskara Dawickiego i Wilhelma Sasnala przedstawiają sztucznie zaaranżowane fragmenty pejzażu. W wąskich kadrach kompozycji uwaga skupia się na pomnikowych formach: na fotografii to trójnóg złożony z broni myśliwskiej, na obrazie – model pomnika oświęcimskiego wg niezrealizowanego projektu Aliny Szapocznikow. Oba te pejzaże ze sztafażem mają głęboko niepokojący wymiar, są ubraną w symboliczną i metaforyczną formę opowieścią o zabijaniu. Oto sztuka jako anegdota o śmierci.
I INNI…
W wystawie “Konstelacje” udział biorą: Bruno Barbey, Oskar Dawicki, Edward Dwurnik, Monika Falkus, Karolina Jabłońska, Eeva Karhu, Sanna Kannisto, Emilia Kina, Zofia Kulik, Natalia LL, Niko Luoma, Marcin Maciejowski, Paulina Pawłowska, Karol Radziszewski, Michelle Rawlings, Zbigniew Rogalski, Zofia Rydet, Wilhelm Sasnal, Yui Yaegashi.
Fotografia u góry: Marcin Maciejowski, Głowa młodej kobiety, 2011
Michelle Rawlings, Bez tytułu, 2018
Sanna Kannisto, Upupa Epops, 2019
Oskar Dawicki, Przednówek (Dla mojej Mamy), 2021
Wilhelm Sasnal, Makieta Pomnika w Oświęcimiu, 2021, fot. Marek Gardulski
Eeva Karhu, Path (moments) Winter 1, 2019, © Eeva Karhu, dzięki uprzejmości: Raster and Persons Projects.