9. edycja Festiwalu Patchlab zaprezentuje prace ponad 35 współczesnych twórców audiowizualnych z całego świata. Większość wydarzeń festiwalowych odbędzie się w formacie hybrydowym, na specjalnie przygotowanej stronie patchlab.pl oraz na terenie Krakowa i na ekranach smartfonów. W programie m.in. wystawy online w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, performance w grze wideo, program filmowy, immersyjne widowiska audiowizualne oraz dwie wyjątkowe aplikacje mobilne. Udział we wszystkich wydarzeniach jest w tym roku bezpłatny.
Festiwal zainauguruje panel dyskusyjny z udziałem ekspertów z Centrum Cyfrowego i ich gości na temat innowacji i specyfiki zachodzącej obecnie zmiany cyfrowej. Przez trzy festiwalowe dni w dowolnym momencie będzie można wybrać się na dostępną w sieci wystawę. W pięciu wirtualnych salach zobaczymy cyfrowe światy audiowizualne w rozszerzonej rzeczywistości twórców takich jak Ryoichi Kurokawa czy MONOCOLOR, doświadczymy internetowej instalacji interaktywnej oraz prac w VR i formacie 360°. W immersyjnej przestrzeni zaprojektowanej przez nowozelandzką pracownię arc/sec Lab zobaczymy wielozmysłowe instalacje świetlne, a w dwóch studiach multimedialne prace studentów z Pracowni Multimediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie oraz Wydziału Intermediów krakowskiej ASP. Na stronie patchlab.pl dostępne będzie także wirtualne kino, w którym prezentowane będą animacje i eksperymentalne formy filmowe oraz specjalny, godzinny program animacji dla dzieci.
Dla tych, którzy z utęsknieniem czekają na powrót fizycznych wydarzeń, festiwal przygotował program hybrydowy, czyli część wydarzeń będzie dostępna zarówno w sieci, jak i w formie transmisji w Galerii 360° w krakowskim klubie Hevre+1. Codziennie, na dużym ekranie będzie można zobaczyć selekcję animacji nagrodzonych przez Ars Electronica Festival w Linzu oraz transmisję wydarzeń realizowanych na żywo, m.in. performens w środowisku gry komputerowej pt. Operation Jane Walk, podczas którego wiedeńscy artyści Robin Klengel i Leonhard Müllner na oczach publiczności przemierzają post-apokaliptyczny Manhattan omawiając kwestie historii architektury oraz ingerencje twórcy gry w tkankę miasta. Sobotnią AVnoc również będzie można spędzić w Hevre+1, gdzie transmitowany będzie live act niemieckiego duetu INSTANT prosto z Berlina, tworzącego napędzane basem improwizowane analogowe techno, a krakowski producent Chino zagra na żywo. Dla bezpieczeństwa wszystkich, wydarzenia w Hevre+1 odbęda się z zachowaniem limitu miejsc i zasad reżimu sanitarnego.
Poza tym będzie można udać się w wielowątkową podróż szlakiem dwudziestowiecznej architektury krakowskiego Starego Miasta z bezpłatną aplikacją Spacer AR. Stare Miasto od nowa wykorzystującą technologię rozszerzonej rzeczywistości. Korzystając z aplikacji artystycznej SOL.AR.IS użytkownik zobaczy wokół siebie fantastyczne, ruchome obiekty 3D zaprojektowane przez artystów zainspirowanych powieścią “Solaris” Stanisława Lema. W ramach festiwalu odbędą się również warsztaty z ergonomicznego projektowania i druku 3D oraz pokaz projektów audiowizualnych, które powstały w trakcie rezydencji artystycznych w Galerii 360° #homeedition.
Podczas tegorocznej edycji w ostatni weekend października będzie można zobaczyć prace ponad 35 artystów z Polski, Austrii, Niemiec, Francji, Grecji, Hiszpanii, Japonii, USA, Kanady, Nowej Zelandii, Iranu, Wielkiej Brytanii, Indii, Węgier i Włoch.