Co na deser? Paweł Czekański, Monika Malewska


12.01.2024 - 29.02.2024

Rybka czy sorbet? Apetyczny ozorek czy kusząca cytryna?

Paweł Czekański i Monika Malewska zadają pytania o możliwe scenariusze na przyszłość. Oboje, w sposób pełen ironii i humoru, biorą na warsztat motywy znane ze stołów, spiżarni, zamrażarek i szuflad kuchennych. Artyści, grając formą i skalą prezentowanych obiektów, badają ich tradycyjną symbolikę, która w obliczu dzisiejszych zmian i problemów, nabiera zupełnie nowego wymiaru.
Monika Malewska mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie problem nadmiarowej konsumpcji na stałe wrósł w kulturę i stanowi obfite źródło inspiracji dla malarstwa artystki. Pokazywane prace należą między innymi do cyklu Vanitas Paintings, w którym artystka portretuje produkty kupione w amerykańskim supermarkecie. Obrazy te przywołują na myśl malarstwo holenderskich dawnych mistrzów. Tusza królika, korpusy drobiowe czy ozorek przeplatają się z owocami, kwiatami i barwną draperią. Artystka lubi również zaskakujące zestawienia – na przykład  głowa ryby i słodkie sorbety na patykach. Żart i prowokacja to narzędzia, które znamy z tradycji chociażby dadaistów.

Podobną grę z widzem podejmuje Paweł Czekański, rzeźbiarz pracujący we Wrocławiu, związany z tamtejszą Akademią Sztuk Pięknych. W swoim warsztacie ożywia owoce i warzywa, które przybierają ludzkie pozy i wchodzą ze sobą w interakcje. Kusząca Cytryna czy Sensualna Pomarańcza doskonale naśladują charakter zarówno swojego materialnego pierwowzoru, jak i figur, w które się wcielają. Czekański podejmuje w swojej sztuce wątki ekologiczne, takie jak zanieczyszczenie środowiska plastikiem. Monumentalna instalacja Dance Macabre prezentuje cztery słomki, które w tanecznym układzie spoglądają na widza z góry. 
Spotkanie dzieł Moniki Malewskiej i Pawła Czekańskiego, twórców pracujących w dwóch zupełnie różnych środowiskach, pozwala ukazać globalność pewnych problemów, których symbolem mogą być tak banalne obiekty jak jajka czy plastikowe słomki. Artyści udowadniają również, że o istotnych społecznie tematach, można mówić w sposób niepozbawiony humoru i efektu zaskoczenia.

Paweł Czekański (1989, Lublin) ukończył studia na wydziale Malarstwa i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, na kierunku Rzeźba w 2014 roku. Tytuł doktora sztuk pięknych otrzymał w 2023 roku. Od 2018 roku nauczyciel akademicki na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki, ASP we Wrocławiu. Autor instalacji, rzeźb, filmów i fotografii. Prace Pawła Czekańskiego pokazywane były m. in. na wystawach w BWA Wrocław Główny, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Royal Scottish Academy w Edynburgu, Dishman Art Museum w Beaumont, USA, Galerii Rathaus Johannisthal w Berlinie. W Kompasie Młodej Sztuki 2023 otrzymał specjalne wyróżnienie dla najlepszych rzeźbiarzy. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Monika Malewska (1974, Warszawa) otrzymała tytuł BFA na University of Manitoba w Kanadzie i tytuł MFA na University of Texas w San Antonio. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Juniata College. Malewska pracuje w kilku mediach artystycznych, w szczególności w malarstwie, rysunku i fotografii. Prace Malewskiej były pokazywane w różnych galeriach i muzeach, w tym w Phoenix Gallery, NYC, Blank Space Gallery, NYC, Denise Bibro Fine Art Gallery, NYC, Camel Art Space, Brooklyn, NY, Blue Star Complex w San Antonio, Teksas, Benton Museum w Storrs, Connecticut, New Britain Museum of American Art w Nowej Wielkiej Brytanii, Connecticut czy Orange County Center for Contemporary Art, Santa Ana, Kalifornia

 

Fotografia u góry: Monika Malewska, Still-life with Chickens on Green, 2015



Paweł Czekański, Razem do zupy, 2023


Monika Malewska, Sausage in the Sky, 2017


Paweł Czekański, Dance Macabre, 2022

Piękna Gallery
22 40 01 688

ul. Emilii Plater 10

00-669 Warszawa

12.01.2024 - 29.02.2024

wernisaż

12.01.2024

19:00