Jak patrzą na świat artyści, a jak widzą go ich dzieci? Co ich cieszy? Czego się obawiają? Jak wspólnie widzą przyszłość? Zimowe ferie w Zachęcie otworzy pierwsza wspólna wystawa artystów i ich dzieci przygotowana z myślą o innych dzieciach i rodzicach.
Prace — wykonane specjalnie na ten pokaz — pozwolą przyjrzeć się tematom ważnym zarówno dla młodych twórców, jak i odbiorców sztuki. Dzieci artystów, włączone w proces powstawania dzieła sztuki współczesnej, zaproszą rówieśników do twórczego i aktywnego zwiedzania wystawy. A czas spędzony w galerii będzie również okazją do budowania i wspierania relacji między dziećmi i rodzicami.
Wystawa Co dwie sztuki to nie jedna stworzy nowe pole komunikacji i doświadczania sztuki. Izabela Chlewińska z Tomaszem Bergmannem i pięcioletnim Miłoszem koncentrują się na porozumieniu poprzez ruch i dotyk. Tworzą rodzinną instalację performatywną CIAŁO poświęconą bliskości, obserwacji i wspólnej medytacji. Zabierają nas w świat doświadczania ciała, ruchu i zmysłów za sprawą obiektów sensorycznych opracowanych ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych widzów (0-3 lata). Jaśmina Wójcik z córkami Zoją i Leą zaproszą publiczność do wspólnego budowania baz z bezpiecznych, naturalnych materiałów. Przestrzeń galerii wypełnią kryjówki wykreowane z koców, a w plenerze powstaną surwiwalowe budowle, gdzie wszystko będzie możliwe. Będą zachęcać do wspólnego powrotu do natury, odnalezienia w niej inspiracji do rodzinnych zabaw. Zbigniew Rogalski z synem Tymonem stworzą pracę inspirowaną wspólnym czytaniem. Instalacja W poszukiwaniu straconego czasu zabierze widzów w epicentrum śnieżycy stworzonej z tysięcy liter, najmniejszych cząstek wszelkich, przeczytanych oraz nieprzeczytanych jeszcze książek. Tymon wykona również galerię portretów bardzo ważnych osób, do których — w czasie trwania wystawy — być może dołączą inne znajome twarze? Tym razem autorstwa pozostałych uczestników wystawy. Olaf Brzeski z synem Konstantym zrealizują wspólnie instalację rzeźbiarską. A Kinga Nowak z synem Tytusem przygotują wielkoformatową abstrakcyjną grę Parkour, inspirowaną między innymi Minecraftem, do której wciągną wszystkich zwiedzających.
To, że artyści zapraszają do współpracy swoje dzieci, nie jest nowym zjawiskiem. Na wystawie w „kąciku muzealnym", do którego można zajrzeć przez specjalne okienka, pokazujemy wybór takich wspólnych prac, m.in. tkaninę Stworzenie świata Moniki Drożyńskiej i jej syna Tymona, rysunki tatrzańskich szczytów Zbigniewa i Tymona Rogalskich, instalację Bananowy goryl Pawła i Kosmy Althamerów.
Dzieci pozwalają nam spojrzeć na świat z innej perspektywy. Ważne, abyśmy znaleźli wspólny język. Takim polem porozumienia, ale też motorem ważnych zmian, może być właśnie sztuka współczesna. Wystawa w Zachęcie — zapewniając kontakt ze sztuką, dając swobodę i możliwość twórczego eksperymentowania — wspiera i buduje kreatywnych, otwartych i wolnych ludzi.
Artystki i artyści:
Olaf Brzeski z Konstantym, Iza Chlewińska z Miłoszem, Kinga Nowak z Tytusem, Zbigniew Rogalski z Tymonem, Jaśmina Wójcik z Zoją i Leą
oraz Paweł Althamer z Kosmą, Monika Drożyńska z Tymonem, Malwina Konopacka z Anielą, Teresą i Julią, Cecylia Malik z Urszulą
kuratorki: Zofia Dubowska, Karolina Iwańczyk, Katarzyna Kołodziej-Podsiadło, Anna Zdzieborska