Castello dell’Arte to inicjatywa promocji polskiej sztuki współczesnej we Włoszech.
Mając do dyspozycji wspaniałą przestrzeń zamku Orsini, dzięki uprzejmości gminy Licenza, oraz ogrody willi Horacego, Castello dell’Arte zaprezentuje polskie malarstwo oraz rzeźbę.
Pośród artystów biorących udział w tegorocznym wydarzeniu będzie Paweł Althamer, Ireneusz Jankowski, Dominik Janyszek, Mikołaj Kasprzyk, Robert Listwan, Jakub Słomkowski oraz Robert Sosnowski.
Wiele prac, kilku artystów z różnych pokoleń na pozór nie mających ze soba nic wspólnego. Koncepcją wystawy jest dialog form wyrazu. Konfrontacja abstrakcji z dynamiczną i ekspresyjną figuracją. Swoista walka o przetrwanie jednego obrazu obok drugiego, usprawiedliwienie swojego znaczenia. Co bowiem jest piękne? Piękne jest to co godne jest uwagi. Możliwość zaprezentowania różnorodnej sztuki w jednym miejscu, odbiorcy który na codzień nie jest powiązany z tym światem dostarcza prawdziwych emocji, a tylko te, w sposób uczciwy, oddają zasadność, piękno oraz jakość każdej pracy. Jeśli pojawiają się emocje pozytywne lub negatywne, zachwyt lub oburzenie, czy po prostu niezrozumienie, oznacza to, iż artyście udało się obudzić człowieka w człowieku.
Brnąc dalej w przebudzenie estetki, proponujemy naszym odwiedzającym zabawę. Pragniemy nie ograniczać się jedynie do pokazywania nietykalnych dzieł sztuki, kontemplowania ich zza szyb chroniących przed zupą z puszki w otoczeniu uzbrojonej armii ochroniarzy, zapraszamy wraz z wybranymi artystami do wspólnej gry płótnem, pędzlem i kolorem, wszystkim co zapewnimy na podorędziu. Będziemy zachęcać publiczność do malowania kolejnych prac wraz z twórcami, którzy wymieniać się będą miedzy sobą płótnami. Każdy ma prawo rozwinąć daną pracę na swój sposób i przekazać dzieło kolejnej osobie do kolejnego nadmalowania, rozwinięcia, i w ten sposób publiczność również będzie mogla pozostawić swój ślad emocjonalny na każdym z powstających na miejscu obrazów.
Z przyjemnością zapraszamy już również na kolejną edycję w roku 2026, na której pojawią się między innymi polscy mistrzowie tacy jak Witold Stelmachniewicz oraz młodsi reprezentanci wspaniałej polskiej sztuki współczesnej jak Grzegorz Leon Piotrowski, czy Zbigniew Blajerski i inni.