Bryan Schutmaat. County Road


31.05.2024 - 07.07.2024

Bryan Schutmaat to amerykański fotograf i artysta wizualny, znany z dokumentowania życia na amerykańskim Zachodzie. Schutmaat urodził się w 1983 roku w Houston, w Teksasie. Uzyskał tytuł licencjata z historii na University of Houston oraz tytuł magistra sztuk pięknych w dziedzinie fotografii na University of Hartford.

Bohaterami jego zdjęć są często samotnicy, outsiderzy oraz ciężko pracujący ludzie, których portretuje z wielką wrażliwością. Jego prace wyróżniają się emocjonalnym i poetyckim podejściem do przedstawiania portretów i krajobrazów, często eksplorując tematy związane z przemijaniem, pamięcią i tożsamością. Schutmaat zdobył duże uznanie za swój projekt "Grays the Mountain Sends" (2013), w którym łączył portrety mieszkańców górskich społeczności z surowymi pejzażami amerykańskiego Zachodu.

Schutmaat jest stypendystą Guggenheima, otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Aperture Portfolio Prize, Aaron Siskind Fellowship. Jego fotografie były wystawiane na całym świecie, w renomowanych galeriach i muzeach, takich jak Houston Center for Photography, Photographic Resource Center w Bostonie, Rijksmuseum, San Francisco Museum of Modern Art. Publikował m.in. w The New York Times, The New Yorker, TIME czy Aesthetica. Jest autorem czterech książek fotograficznych oraz jednym z założycieli wydawnictwa Tresspaser.

Projekt County Road to medytacyjne i nostalgiczne zdjęcia, które powstały w trakcie pandemii. Pokazuje wiejskie obszary Teksasu, które autor fotografował podczas wyjazdów z Austin na rodzinną farmę w hrabstwie Leon. Na zdjęciach nie ma ludzi, ale widać ścieranie się sił natury oraz działalności człowieka. Zdjęcia dekodują mainstreamowe mity Zachodu, podążając ścieżką wytyczoną przez Dorotheę Lange i fotografów z ruch Nowej Topografii. To głęboko humanistyczna fotografia zakorzeniona mocno w tradycji amerykańskiej fotografii dokumentalnej.

Wystawa w Kowalsky Gallery będzie pierwszą jego wystawą w Polsce. Prezentacja obejmuje 20 monochromatycznych fotografii w formatach 32x43 cm oraz 58x80 cm.

Kowalsky Galeria Fotografii

Kowalska 11

32-700 Bochnia

31.05.2024 - 07.07.2024

wernisaż

31.05.2024

18:00